İmam Hatip Lisesi öğrencilerden Danıştay'a tekbirli protesto


İmam Hatip Lisesi öğrencilerden Danıştay'a tekbirli protesto

İmam Hatip Lisesi öğrencilerden Danıştay'a tekbirli protesto
Diyrbakır'da bir grup İmam Hatip Lisesi öğrencisi, üniversiteye girişteki katsayı kararını kaldıran kararının yürütmesini durdurması üzerine Danıştay'ı tekbir getirerek protesto etti.


Yenişehir İlçesi Ekinciler Caddesi'ndeki protestoya yaklaşık 50 İmam Hatip Lisesi öğrencisi ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Danıştay’ın katsayı ile ilgili kararını tekbir getirip protesto eden öğrenciler sık sık, ‘Danıştay şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Eğtim hakkımız engellemez’, ‘Katsayı kalksın ülke kalkınsın’, ‘Kendinize başka oyuncak bulun’, ‘İmam Hatip’e uzanan eller kırılsın’ ve ‘Köle değil öğrenciyiz’ sloganları attı. ‘Orgenize işler bunlar’, ‘Katsayı bizi teğet geçmedi’, ‘Önce rütbeni bilecen, sonra katsayıyı çözecen’ yazılı pankartaları açan öğrenciler adına açıklamayı Dicle Fırat Barış ve Diyalog Grubu adına Muhittin Batmanlı yaptı.
Batmanlı, Danıştay’ın katsayı uygulaması ile ilgili almış olduğu yürütmeyi durdurma kararının hukukun güvenirliğine gölge düşüren bir karar olarak anılacağını öne sürdü. Batmanlı, “Çünkü, bütün dünyada ilköğretimden sonra yatay ve dikey geçişler evrenseldir. Danıştay’ın almış olduğu bu karar eğitimde ayrımcılığa, insanları sınıflara ayırmaya ve öğrenciler arasında huzursuzluğa sebep olmaktadı. Ülkemizde oluşmakta olan bu barış ve huzurun bozulmaması adına bu kararın ivedilikle çözüme kavuşmasını dileriz. İstanbul Barosu şikayetiyle Danıştay’ın almış olduğu bu karar adil değildir. Hükümetin ve YÖK’ün vatandaşlarımızın bu hassasiyetlerini gözönünde bulundurarak bu haksızlığı Anayasal güvenceye kavuşturmalıdır. Mesleki eğitim sadece İmam hatiplilerin meselesi değildir. Bütün mesleki okulların ortak sorunudur” dedi.
Protestocular açıklamanın ardından sessizce dağıldı.dha