İmam-hatip uyarısı

Başbakan Erdoğan'ın, imam-hatipleri rahatlatmak için "ÖSS'de katsayı sorununu çözeceğiz" açıklamasına YÖK Başkanı Prof. Teziç'ten yanıt geldi. Teziç, "Uzun süredir Milli Eğitim'le çalışıyoruz. Sonuç tek maddelik bir yasaya indirgenmemeli" dedi.
"Tek maddeye indirgenirse, amacın başka olduğu izlenimi doğar. Buna hukukta amacın saptırılması deriz" diye konuşan Teziç, Milli Eğitim'le ortak çalışılan taslağın seçimden önce bitirileceğini de dile getirdi.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyasını üzerine kurduğu "Meslek liselerinin katsayı problemini çözeceğiz" açıklamalarına tepki gösterdi. Teziç, "YÖK'le ilgili çalışma tek maddeye indirilirse amaç siyasi demektir. Buna hukukta amacın saptırılması denir" dedi.
Dün, YÖK Genel Kurulu toplantısı öncesi açıklama yapan Teziç, Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK arasında oluşturulan komisyonda çalışmaları sürdürülen yeni YÖK taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yasa taslağının seçimlerin ardından Meclis'e ineceği şeklinde basına yansıyan açıklamaları hatırlatan Teziç, "Demek ki önümüzde 25 günlük bir zaman daha var. Uzun sayılabilecek bir zaman dilimi. Komisyonda son biçimi ortaya çıkacak. Çünkü ortak noktalar çok, sanırım farklılıklar az" dedi.
Önce temkinli davrandı
Sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teziç, Erdoğan'ın seçim meydanlarında yaptığı açıklamalar hatırlatılınca, şu yanıtı verdi: "Bu aşamada siyasi tercihler çerçevesinde bir değerlendirme yapamam. Bunların hepsi bu aşamada siyasi zeminde bizim de aynı değerlendirmeler yapmamıza yol açar ki, doğru değildir."
Ancak Teziç, ısrarlı sorular üzerine, alt komisyonda bekletilen
imam-hatiplilerin üniversiteye girişini kolaylaştıran tek maddelik düzenlemenin amacının belli olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Çalışmalar eğer tek maddelik bir yasa olacaksa, o zaman üniversitelerle ilgili kanunda yapılması istenilen değişiklik bir araç olmaktan öteye anlam taşımaz.
Konu tek maddelikse, o zaman bunun amacı belli olur. O amaç da bizi aşar. Siyasi değerlendirmeyi biz burada yapamayız. Uzun süredir tasarı üzerinde hem biz hem MEB bir çalışma içindeyiz.
Bunların hepsi tek maddelik bir yasaya indirgenecek olursa bu amacın başka olduğu izlenimini ortaya koyar. Biz buna hukukta, amacın saptırılması deriz. Amacın saptırılması siyasi bir tercihte yoğunlaşmak sonucunu doğurur ve bunun adı üniversiteler yasasında değişiklik yapılması ya da düzenlemeler yapılmasını çok çok aşan husus olur."
Taslak seçimden önce
Teziç, daha sonra YÖK ile MEB arasında kurulan ortak komisyon toplantısına katıldı. Komisyon toplantısında taslak ile ilgili çalışmaların hızlandırılması kararı alındı. Teziç, "Çalışmalar çok hızlı ilerliyor. Seçimden önce bitirmiş olacağız" dedi.