İmam hatipe servis hizmeti İETT'den

Gaziosmanpaşa'daki Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi'ne servis olarak İETT otobüsleri tahsis edildi. İETT yetkilileri isteyen herkese otobüs tahsis edildiğini savundu.

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa'daki Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi'ne servis olarak İETT otobüsleri tahsis edildi. İETT yetkilileri isteyen herkese otobüs tahsis edildiğini savundu.
Kâzım Karabekir İmam Hatip Lisesi'nin bazı kız öğrencileri için İETT özel servis tahsis etti. Öğrenciler İETT otobüsünü servis gibi kabullenirken, indirimli akbil karşılığı otobüse binen öğrenciler evlerine doğru yola çıkıyor. 'Okul Otobüsü' yazılı ışıklı tabelası bulunan araç, hiçbir durakta durmuyor. Otobüs çevre yolunu kullanıp, Bağcılar - Gaziosmanpaşa arasında kız öğrencileri sabah akşam taşıyor. Sıkışık ve ayakta seyahat eden öğrenciler, körüklü otobüs istediklerini dile getiriyor.
Aynı okuldaki öğrenci servislerinin şoförleri duruma tepki göstererek, "Başka okullar için böyle bir uygulama yapılmıyor, buradaki velilerin girişimleriyle öğrenciler için otobüs tahsis edildi" derken, okul müdürü konunun muhatabının kendisi olmadığını söyledi. Sürücüler aynı uygulamanın dört yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.
İETT çok iddialı!
İETT yetkilileri ise şunları söyledi: "Her okula ücreti karşılığında servis sağlanıyor. İstek geldiği ve araçlar müsait olduğu sürece okullara servis yapılıyor. O bölgede çalışan İETT otobüsü küçük bir güzergâh değişikliğiyle sadece okulun giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilere servis yapabiliyor. Okul aile birliğinin özel talepleriyle yapılıyor.
Otobüs durakta durarak normal yolcuları da alıyor. İlköğretim okullarından gelen tüm taleplere yardımcı olunuyor. Gaziosmanpaşa'da görüntülenen otobüsü sokulun giriş-çıkış saatlerinde bir kez servis yapıyor."
İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de, "Benim yetkim yok ki, vatandaş nereye binerse biner. Veli, aile birlikleri isterse İETT'den otobüs kiralar. Minibüsle gider, uçakla, helikopterle gider" dedi.
Gasiosmanpaşa Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hacıoğlu uygulama için, "15 senedir vardır herhalde" dedi.
Yeni otobüs almak için ihaleler açan, kiralama yoluna giden belediyenin, isteyen okula servis için otobüs sağlayabileceğini açıklaması akılları karıştırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2007 yılının başında, kentin 2 bin yeni otobüse ihtiyacı olduğunu söylemişti. İETT 2008 - 2010 Dönemi Yatırım Projesi'ne göre 500 doğalgazlı otobüs ile 100 adet metrobüs alınacak. (dha, Radikal)