İmam-hatiplere talep az

Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ikinci yerleştirme sonuçları dün açıklandı ve OKS yerleştirme işlemleri sona erdi. Açıklanan OKS ikinci yerleştirme sonuçlarına göre, 236 bin 502 adaydan 47 bin 184'ü bir okula girmeye hak kazandı.

ANKARA - Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ikinci yerleştirme sonuçları dün açıklandı ve OKS yerleştirme işlemleri sona erdi. Açıklanan OKS ikinci yerleştirme sonuçlarına göre, 236 bin 502 adaydan 47 bin 184'ü bir okula girmeye hak kazandı. Fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinin kontenjanı dolarken, Anadolu imam-hatip ve Anadolu mesleki ve teknik liselerin 2 bin 732 kişilik kontenjanı talep olmadığı için boş kaldı.
Öğrenciler, ÖSS'deki katsayı tartışmaları ve belirsizlik nedeniyle bu okulları tercih etmekten kaçındı. Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerinde 108, Anadolu teknik ve Anadolu kız meslek liselerinde 438, Anadolu imam-hatip liselerinde 2 bin 185, sağlık meslek liselerinde de bir kontenjan boşta.
Kayıtlar hafta sonu da sürecek
En çok talep edilen fen, Anadolu ve sosyal liselerin bütün kontenjanları doldu. Buna göre fen ve sosyal bilimler liselerine 1385, Anadolu liselerine 14 bin 572, Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerine 8 bin 625, Anadolu teknik ve Anadolu kız meslek liselerine 7 bin 697, Anadolu öğretmen liselerine 1924, Anadolu imam-hatip liselerine 9 bin 6, sağlık meslek liselerine 6 bin 674, diğer bakanlıklara bağlı eğitim-öğretim veren meslek liselerine de 33 öğrenci kayıt yaptırmaya hak kazandı.
İkinci yerleştirme sonucunda bir okula girmeye hak kazanan öğrencilerin 11 Eylül'e kadar kayıtları kabul edilecek. Kontenjanı dolmayan meslek liselerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği'nin 49'uncu maddesine göre ilköğretim okulu diploma notu esas alınarak önkayıt yoluyla öğrenci kabul edilecek.
Anadolu imam-hatip liselerindeki açık kontenjanlara ise genel müdürlük talimatına göre öğrenci alınacak. Adaylar, sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7568557568550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.