İmam-hatipliye YÖK jesti

YÖK'ün Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sisteminde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir yıl önce 'imam-hatipleri özendirdiği' gerekçesiyle veto ettiği yasa değişikliği benzeri bir düzenlemeye gittiği ortaya çıktı.

ANKARA - YÖK'ün Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sisteminde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir yıl önce 'imam-hatipleri özendirdiği' gerekçesiyle veto ettiği yasa değişikliği benzeri bir düzenlemeye gittiği ortaya çıktı. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in bugün düzenlemeyle ilgili olarak basın toplantısı düzenleyeceği öğrenilirken, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bu çalışmadan haberi olmadığını söyledi.
Soru içeriği değişiyor
YÖK'ün üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre diğer meslek liselilerle birlikte imam-hatiplilerin de üniversitelerin istedikleri bölümünde öğrenim görmelerini kolaylaştırıcı nitelikteki değişiklik, ÖSS'deki soru içeriği ve katsayı uygulamasında değişiklik öngörüyor. Söz konusu değişikliğin 2006 ÖSS sınavından itibaren uygulanması planlanıyor.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından hazırlanan değişikliğe göre, ÖSS'de bundan sonra sadece ortak sınıf olan lise 1. sınıf müfredatından değil, 2 ve 3. sınıf müfredatlarından da sorular hazırlanacak. Alan sorusu olarak nitelenen bu soruların imam-hatip mezunlarına daha çok soru çözerek yüksek puanlar almasını sağlayacağı için üniversitelerin her bölümünün kapısını açacağı şeklinde yorumlanıyor.
Düzenlemede bir diğer dikkat çeken unsur ise halen liseden mezun olduğu alanın dışında bir alandan tercih yapanlara uygulanan 0.3'lük katsayının 0.6'ya çıkarılıyor olması. Mezun olduğu alanın devamı niteliğinde bölüm tercih edenler için ise 0.8'lik katsayı uygulamasına devam ediliyor. Düzenleme ile genel lise mezunlarıyla meslek lisesi mezunları arasındaki katsayı farkı azalıyor.
Teziç açıklayacak
YÖK'ten edinilen bilgiye göre, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, bugün İstanbul Üniversitesi'nin Baltalimanı Tesisleri'ndeki YÖK Genel Kurulu sonrasında yükseköğretime giriş sisteminde yapılması öngörülen düzenlemeyle ilgili olarak açıklama yapacak.
Milli Eğitim Bakanı Çelik ise, YÖK Genel Kurulu'nun bugün İstanbul'da yapılacak toplantısına katılmayacağını belirterek, "Yarınki (bugünkü) toplantı, kendi içlerindeki teknik bir toplantı" dedi.
Çelik: Aklın yolu bir
Çelik, "Bu işin ortaöğretim boyutu, ortaöğretimi olumlu veya olumsuz etkilemesi üzerinde şüphesiz ki, duracağız" diye konuştu.
Bakan Çelik, üniversitelere giriş sistemi ile ilgili olarak YÖK'le ortak çalışmalarının olup olmadığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
"MEB'in uzun zamandır ne olması ve ne olmaması gerektiğiyle ilgili açıklamaları var. Benim yaptığım açıklamalar var, değişik zeminlerde arkadaşlarımın yaptığı açıklamalar var. Aklın yolu birdir. Buradaki temel problem şu andaki ÖSS soru stilinin ve sisteminin lise müfredatıyla örtüşmemesidir. Lise müfredatını dışlayan, göz ardı eden bir soru stili olmasıdır. Bu da liselerin çökmesi, adeta öğrenciler tarafından terk edilmesi ve dershanelerin cazip hale gelmesi sonucunu doğurmuştur. Problem budur. Madem ki, problem teşhis edilmiştir, tedavisi de bellidir. YÖK'ün bu konuda hazırladığı tasarıdan haberim yok. Tasarıyla ilgili değilim."


    http://www.radikal.com.tr/7498907498900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.