İmam hutbede 'beddua etmeyin' dedi kavga çıktı

İmam hutbede 'beddua etmeyin' dedi kavga çıktı
İmam hutbede 'beddua etmeyin' dedi kavga çıktı
Konya'da cuma namazında imamın hutbede, 'Müslüman, Müslüman'a beddua etmemeli, dua etmeli' sözlerine cemaatten tepki gelince camide olay çıktı. Hutbede siyaset yapıldığını ileri süren grupla imam arasındaki gerilime polis müdahale etti.

KONYA - Olay, bugün cuma namazında Selçuklu İlçesi Şems Tebriz-i Mahallesi Kadı İzzettin Camisi'nde meydana geldi. İmam Hüseyin Ünlü , hutbede Müftülük tarafından hazırlanan 'Ömür sermayesi tükenirken' başlıklı hutbeyi okurken, iddiaya göre metin dışına çıktı. İmam Ünlü'nün, son rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla gündeme gelen hükümet -cemaat tartışmalarını anımsatacak şekilde, "Müslüman Müslüman’a beddua etmemeli, dua etmeli" deyince, cemaat arasından bir kişi ayağa kalkıp, "Camide siyaset yapma" diye tepki göstererek camiyi terk etti.

Bu tepkiye karşın hutbeyi bitiren imam Hüseyin Ünlü, namazı kıldırdı. Namazın tamamlanmasının ardından iddiaya göre camiye gelen 7-8 kişilik grup imam Hüseyin Ünlü ile tartışmaya başladı. Bir anda gerginlik tırmanınca, camiden çıkmak üzere olan cemaatten bazı kişiler araya girdi, bazıları da polis çağırdı. Camiye gelen polis, imam Hüseyin Ünlü'ye hedef alan grubu uzaklaştırarak kavgayı önledi.

Şikayetçi olan imam Hüseyin Ünlü, Polis Merkezi'ne giderek olayla ilgili ifade verdi. Cemaatten bazı kişiler de tepki gösterenlerin Gülen Cemaati taraftarı olduklarını öne sürdü. (Mehmet Kayhan YILDIZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116835511683559

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KARACAHİL - HARAYDIN

  Günlük siyasetin cerbezelerini din zannedenlerle karacahilller karşılaşınca olan rezalete bakın. Bir müslüman namaz kıldığını iddia ediyorsa hutbede konuşunca namaz olmayacağını bilir.Bir kara cahil işgüzarlığı bakın ne olmuş? İmam cemaati günlük tartışmalar içine çekemez. Müslüman elbette müslümana beddua etmemeli.Ancak rüşvet ve haraç almayı lanetlemek asla beddua sayılmaz.Bu ayrımı anlatmak yerine güncel tartışma içine hutbeyi sokmak nasıl bir zırvalamaktır.

  İMAM - HARAYDIN

  Sabah namazını üç kişi ile kılmaktan rahatsız olmayıp cemaatı nasıl çoğaltırım diye derdi olmadan havadan maaş almayı içine sindirenin yapacağı iş ancak güncel tartışmaların arasına girerek cemaatını biraz daha azaltmak olur,doğal tabi ki.

  ... - noelon

  camiler islam dininin ibadet mekanı olmaktan çıkmış, akepenin propaganda binaları haline gemiştir... bu durumu planlayan ve camileri propaganda binası haline getiren ve bundan siyasi, ekonomik çıkar sağlayan akepe inandığı islam dinine tarihte görülmemiş büyüklükte bir kötülükte ve ihanette bulunmuştur... arada meze olan diyanet işlerini saymıyorum bile...!

  BEYLER - pispor

  Eğer vicdanlarınız temiz ise fakir fukara hakkı yememiş iseniz haksızlık yolsuzluk hırsızlık cinayet ırza namusa bullaşmamış iseniz isterse tüm dünyadaki Müslüman hristiyan budistler beddua etsin ne yazar ama eğer bu suçlara bulaşmışsanız bedduaya ne gerek zaten siz öyle bir pisliğe bulaşmışsınız ki beddualarda size faydası olmaz

  Cami ve Cuma adabi - Ayse Sule

  Hutbe Cuma namazina dahildir. O kadar ki, hutbe sirasida konusmak konusanin Cuma namazini hukumsuz kilar. Hadislerle sabit olan bu kurali, her muslumanin bilmesi ve riayet etmesi gerekir. Hutbe sirasinda konusan o kisi, hangi cemaate mensuptur bilemem; ama cami ve cuma adabindan nasipsiz oldugu ortada.

  sivil cuma namazları - tolstoyevski

  yorumcu memet62, "ilk kez camide namaz kilan cemaati bile ayiran" demişsin. ama bu ilk değil kürdistan'da bu tür şeyler daha önce defalarca imamın pkk karşıtı söylemleriyle yaşandı. bkz: sivil cuma namazları.

  Komedi - Memet62

  Tayyip beyi kutlamak gerek herhalde müslüman dünyada ilk kez camide namaz kilan cemaati bile ayiran baska bir yönetici daha yoktur.Türkiye yi ortadoguyu birbirine düsürdügi yetmiyormus gibi simdi ayni cemaattle namaz kilan insanlari bile ayirdi hadi hayirlisi.