İmam, minarenin yıkıldığı anı anlattı

İmam, minarenin yıkıldığı anı anlattı
İmam, minarenin yıkıldığı anı anlattı
Fırtına nedeniyle devrilen cami minaresinin altına kalarak ölen 4 kişi toprağa verildi


Hilmi DUYARBALIKESİR - Dursunbey İlçesi Yukarıyağcılar Köyü'nde, cami minaresinin fırtına nedeniyle köy odasının üzerine devrilmesi sonucu ölen 4 kişinin cenazeleri, gözyaşları arasında toprağa verildi.
Yukarıyağcılar Köyü'nde yatsı ezanı okunduğu sırada cami minaresinin köy odasının üzerine devrilmesi sonucu yaşamını yitiren Hüseyin Acaroğlu (76), Ramazan Balcı (52), Ali Aslantaş (63) ve Naim Başaran'ın (67) cenazeleri için köy meydanında tören düzenlendi. Törene, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali, Dursunbey Kaymakamı İbrahim Küçük, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Akif Okur, Balıkesir Müftü Yardımcısı Necati Kara, Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Murat Özçelik, ölenlerin yakınları ve köylüler katıldı. Cenazelerin meydandaki masaların üzerine yan yana konulması sırasında köylüler, gözyaşlarına boğuldu.
Törende konuşan Balıkesir Müftü Yardımcısı Necati Kara, “Bazen rüyamızda bizi uçurumdan atarlar, korkarız, sıkıntılar yaşarız. İşte bu anlar rüya olmaktan çıkar, kabus olur. Uyanırız ve Allah'a şükrederiz. Ölümün ne zaman ve nerede geleceği hiç belli olmaz. Bu kardeşlerimiz de beklemedikleri anda Hak'kın rahmetine kavuştu. Mekanları cennet olsun. Hakkınızı helal edin” dedi. Bunun üzerine cemaat hep bir ağızdan “Helal olsun” dedi.
Daha sonra ölenlerin öğle vakti tek tek cenaze namazları kılındı. Cenazeler köylüler tarafından omuzlara alınarak, köy mezarlığına götürülerek, toprağa verildi. Cenazelerin götürülmesi sırasında, ölenlerin yakınları sinir krizi geçirdi. Fenalık geçiren iki kişiye, 112 Acil Servisi ekipleri tarafından müdahale edildi.DEHŞET ANINI ANLATTIYukarıyağcılar Köyü Camisi İmamı Yasin Aslan, yaşanan dehşet anını şöyle anlattı:
“Minarede ezan okurken deprem gibi bir sarsıntı yaşadık. Minarenin uç kısmı köy odasının üzerine devrildi. Bazı parçalar da caminin tavanına isabet ederek, hasara neden oldu. Üzerime tahta parçaları döküldü. 15 dakika kadar enkazın altında mahsur kaldım. Deprem olduğunu zannediyordum. Kendi imkanlarımla tahtaların arasından çıktım. Bu sırada şimşek çaktı. Ortalık, bir anda aydınlanınca gökyüzünü görüp, minarenin uçtuğunu anladım. Hava çok kötüydü, fırtına vardı. normal şiddetteki bir rüzgarın minareyi yıkması mümkün değil. Eğer, olay, ezanı okumamdan biraz sonra meydana gelmiş olsaydı facianın boyutu daha büyük olabilirdi. Çünkü, cemaatin büyük bölümü henüz gelmemişti” dedi.NE OLMUŞTU?Yukarıyağcılar Köyü'nde cami minaresinin fırtına nedeniyle, yatsı ezanı okunduğu sırada köy odasının üzerine devrilmesi sonucu, enkaz altında kalan Hüseyin Acaroğlu, Ramazan Balcı, Ali Aslantaş ve Naim Başaran ölmüş, yaralı kurtulan köy muhtarı Ali Gölcük (55) ve Yusuf Başaran (67), Recep Efe (42) ve Şaban Alataş (27) yaralanmıştı. Yaralılardan durumu ağır olan Gölcük ve Başaran, Dursunbey Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı.(dha)