İmam nikâhlı Habibe hukuk savaşını kazandı

İmam nikâhlı Habibe hukuk savaşını kazandı
İmam nikâhlı Habibe hukuk savaşını kazandı
Habibe Babacan, imam nikâhıyla birlikte yaşarken, yurtdışına gidip başka biriyle resmi nikâhla evlenen 'kocasına' dava açtı. Mahkeme kadını haklı buldu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargı, imam nikâhlı eşini bırakıp, yurtdışında başka bir kadınla resmi nikâh kıyarak evlenen kocayı haksız buldu. Mahkeme , “Seni ve çocukları yanıma alacağım” diyerek yıllarca oyalayan kocanın, imam nikâhıyla yaşadığı kadına ‘manevi tazminat’ ödemesine karar verdi.
Dava dosyasına göre, Habibe Babacan, 30 Temmuz 1995’te Muharrem Çetinkaya’yla ‘imam nikâhı’ kıyılarak birlikte yaşamaya başladı. Düğünleri yapıldı ancak çift resmi nikâh yapmadı. Çiftin üç çocuğu oldu. Muharrem Çetinkaya, 1999 yılında İtalya’ya çalışmaya gitti. İtalya’da bir döner dükkânı açan Çetinkaya kısa sürede ekonomik anlamda durumunu düzeltti. 

İtalya’da evlendi
Zaman zaman Türkiye ’ye gelen Çetinkaya, her seferinde imam nikâhlı eşine “Seni ve çocukları yanıma alacağım” şeklinde sözler verdi. Ancak bu sözlerini tutmadı. 2012 yılında Habibe Çetinkaya, bir tesadüf sonucu eşinin yurtdışında resmi bir evlilik yaptığını ve bu evlilikten çocuklarının olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Babacan çocuklarını yanına alarak 17 yaşında gelin olarak çıktığı babaevine geri döndü. Babacan, imam nikâhlı kocasının ‘kendisini aldattığı ve onurunun zedelendiği’ gerekçesiyle manevi tazminat talebiyle Gaziantep 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Avukat Hasan Önder Sulu tarafından verilen dava dilekçesinde “Muharrem Çetinkaya; 18 yaşından küçük iken evlendiği müvekkili yıllarca bekletmiş, evlilik vaadi ile kandırmış, ortak çocuklara tek başına bakmak zorunda kalmış, bir de üstüne aldatmıştır” denildi. Davada dinlenen tanıklar da yaşananları doğruladı.

Tazminata mahkûm oldu

Davanın karar duruşması 18 Temmuz’da yapıldı. Mahkeme, Habibe Babacan’ın tazminat istemini kabul ederek, Muharrem Çetinkaya’yı 20 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Avukat Sulu, Gaziantep 2. Aile Mahkemesi’ne çocukları için nafaka davası da açtıklarını belirterek “Çiftin iki erkek çocuğu babaannesiyle birlikte yaşarken, küçük kız annesiyle birlikte yaşamakta. Aile mahkemesi sadece küçük kız için nafaka verilmesini uygun buldu. Bu karara itiraz ettik. Müvekkilim iki erkek çocuğunu da maddi nedenlerle yanına alamamakta. Erkek çocuklar yönünden de tazminat verilmesi gerekir” diye konuştu.