İmamlar yatsı için fazla mesai istiyor

Merkezi Konya'da bulunan Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN), hükümete sunmak üzere yatsı ve sabah namazları için imamlara tazminat ödenmesini öngören bir dosya hazırlıyor.

KONYA - Merkezi Konya'da bulunan Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN), hükümete sunmak üzere yatsı ve sabah namazları için imamlara tazminat ödenmesini öngören bir dosya hazırlıyor.
Çalışmaları hakkında bilgi veren DİVA-SEN Genel Başkanı Hüseyin Demirci hayli dertli: "İmamlar temmuz-ağustos aylarında yaz kuran kursları açıldığı için yıllık izinlerini yapamıyor. İmamlar, haftalık izinlerini de kadro eksikliği nedeniyle kullanamıyorlar. Bir imamın sabah namazı için en geç 04.00'te ayakta olması gerekiyor. Gün içinde diğer vakit namazlarını kıldıran imamların 22.00'de okunan yatsı namazını kıldırdıktan sonra en erken gece 23.00'te görevi tamamlanıyor. Yani imamlar aşağı yukarı günün 18 saatinde görevleri gereği camilere bağımlılar. Buna rağmen, 20 yıllık bir imamın aldığı maaş 800-900 YTL. Bu maaş, yerine getirdikleri görevleriyle kıyaslanırsa oldukça düşük."
Ekonomik anlamda iyileştirme için bir dosya hazırladıklarını anlatan Demirci, dosyada sabah ve yatsı namazları için imamlara aylık 300 YTL tazminat ödenmesini istediklerini bildirdi. Demirci, imamların özlük haklarına ilişkin başka taleplerin de yer aldığı dosyayı TBMM açıldıktan sonra kurulacak yeni hükümete ileteceklerini söyledi.