İmamsın sen imam kal!..

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılıp başka kamu kurumlarına geçmek isteyen imam ve vaizler, Devlet Bakanı Mehmet Aydın engeline takıldı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılıp başka kamu kurumlarına geçmek isteyen imam ve vaizler, Devlet Bakanı Mehmet Aydın engeline takıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatında görevli 350 civarında imam ve vaiz, görevleri sırasında üniversite sınavına girerek, hukuk, sosyal bilimler ve diğer alanlarda eğitim gördü. Eğitimini tamamlayarak 'üniversiteli' sıfatını kazanan imam ve vaizler, eğitim gördükleri alanlarda uzmanlaşma ve daha tatminkâr bir ücret kaygısıyla başka kamu kurumlarına geçmek için Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvurdu.
Aydın: Kurumda kadro sıkıntısı var
Başkanlık da, yoğun başvuruları Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Aydın'a iletti. Durumu Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve danışmanlarıyla değerlendiren Aydın, haklı gördüğü halde bu taleplere kadro sıkıntısını gerekçe göstererek olumsuz yanıt verdi. Başvuru sahipleri imam ve vaizler, AKP'li yönetici ve milletvekillerini araya sokarken, Aydın, şunları söyledi:
"Diyanet'te kadro sıkıntısı çekiliyor. Birçok camide görevli yok. Giden memurun yerine hemen atama yapılmadığı, kadro olmadığı için bu kişilere muvaffakiyet vermekte sıkıntı çekiyoruz. Ayrılmak isteyenlerin çoğu kırsal kesimde çalışıyor. Zamanları bol. Üniversite bitiriyorlar. Bu nedenle ücreti daha iyi bir iş yapmak istiyorlar. Haklılar. Ancak elden şimdilik bir şey gelmiyor."