@ismailsaymaz

IMF Başkanı affeder savcı affetmez

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bilgi Üniversitesi’nde, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabısını atan Birgün’ün editörü Selçuk Özbek ve aynı anda pankart açan üniversite öğrencisi Zeynep Çatalkaya’ya, ‘hakaret’ten işlem yapıldığı ortaya çıktı.
Oysa Türk Ceza Kanunu’na göre, kamu görevlileri haricinde, ‘hakaret’in soruşturulması ve kovuşturulması, kişinin şikayetine bağlı. Kahn ise şikâyette bulunmamıştı.
ÖDP’ye bağlı Gençlik Muhalefeti üyeleri Özbek ve Çatalkaya, 1 Ekim’de Bilgi Üniversitesi’nde Kahn’ın söyleşisine katıldı; Özbek, ayakkabısını fırlatırken; Çatalkaya “IMF Defol” pankartı açtı. Kahn, gözaltına alınan eylemcilerden şikâyetçi olmadı.
Buna rağmen iki eylemci o gün  İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Beyoğlu Müracaat Savcısı Mesut Erdinç Bayhan, Kahn şikayette bulunmadığı için, eylemcilere Kabahatler Kanunu’ndan işlem yapılmasını söyledi. Bunun üzerine iki eylemci Beyoğlu İlçe Emniyeti’ne götürüldü.
Nöbetçi savcının talebi doğrultusunda Özbek hakkında, ‘Hakaret’, Çatalkaya hakkında da ‘Hakaret ve Pankart Açma’dan işlem yapıldı.  ‘Kabahat’ suçlarında para cezası, hakaret ise üç aydan iki yıla hapis istenebiliyor.
Özbek, hakaret suçlamasına reddetti. Çatalkaya da, “Pankart açmam, suç değil. Herhangi bir hakaret veya şiddet içeren hareketim olmadı. Bunun demokratik bir eylem olduğunu düşünüyorum. İfade hürriyetimi kullandım” dedi.