IMF Başkanı'na ayakkabı atıldı

IMF Başkanı'nın konuşması sırasında protesto gösterisi yapıldı. Göstericiler IMF Başkanı Kahn'a ayakkabı fırlattı.

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'a Bilgi Üniversitesi'ndeki konuşması sırasında ayakkabı fırlatıldı.  Strauss-Kahn'ın konuşmasının sonuna doğru Birgün gazetesi editörü ve Anadolu Üniversitesi öğrencisi Selçuk Özbek "IMF Türkiye'den defol" diyerek ayakkabısını fırlattı. Ayakkabı konuşma yapılan platforma düştü ve Strauss-Kahn'a isabet etmedi.  Ayakkabı fırlatılması sonrasında bir pankart açıldı ve sloganlar atıldı. Ayakkabı fırlatan Özbek daha sonra gözaltına alındı.  Ğğrencinin salondan çıkarılması sırasında da yanında bulunan kız öğrenci pankart açmak istedi. Güvenlik görevlileri kız öğrencinin pankart açmasını engelleyerek, salondan çıkardı. Özbek'in yanında pankart açmaya çalışan ve gözaltına alınan kişinin de ÖDP İstanbul il örgütü üyesi olduğu belirtilen Zeynep Çatalkaya olduğu açıklandı. Her iki göstericinin de salona IMF toplantılarına giriş kartıyla girdiği belirtildi.

Ayakkabı fırlatma protestosundan sonra konferans salonundaki bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn'ı protesto etti.  Eylemcilerden birinin Bu sırada Kahn, son soruyu da yanıtladı ve konferansı bitirdi. Kahn'ın konferans salonundan dışarıya çıktığı sırada da, bazı öğrenciler ayağa kalkarak IMF ve AKP aleyhinde slogan atarak Kahn'ı protesto etti.  Fırlatılan ayakkabı polis tarafından üniversiteden çıkarılırken Özbek'in ayağına yeniden giydirilidi.  Kasımpaşa Polis karakolu'na götürülen eylemciler savcılık emri  ve bir şikâyet bulunmadığı halde bir süre tutuldu. İfade vermelerinin ardından serbest bırakılan iki eylemciden Özbek'e çevreye rahatsızlık vermek Çatalkaya'ya da kamu binasında pankart açmaktan 69'lar lira para cezası kesildi.

 

 

 

 

ATILAN AYAKKABI NIKE MARKA

 

 

 

Olay anına şahit olan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Emre Gönen CNN TÜRK'e  yaşadıklarını şöyle anlattı:  "Üniversitelerde çok sürpriz olmayan görüntüler bunlar. Sorulan sorular ve IMF Başkanı'nın cevapları son derece iyiydi. Çok güzel bir konferans verdi. Ters sorular da vardı ama terbiye çerçevesindeydi, Kahn da hazımlı biçimde cevap verdi. Son soruya cevap verirken arka taraflarda bir genç çocuk pabucunu fırlattı. Pabuç kürsüye gidemedi. Gördüğüm kadarıyla pabuç Nike'tı. Globalizasyonun bizi getirdiği yer anlamında hoş! Ufak çapta da olsa protestonun şiddete dönüşme temayülü göstermesi hoş değil. Dışarı çıkarıldı. Kahn konuşmanı sürdürürdü ve teşekkür etti. Salondan büyük alkış aldı. İstanbul'da, bu güzel kentte kendisini misafir ettiğimiz için yine teşekkür etti, yine alkış aldı. O çıkınca bir grup öğrenci alkışa devam etti."

 


Benzer olay, Irak'ta eski ABD Başkanı George W. Bush'un başına gelmişti. Irak'ta basın toplantısı düzenleyen Bush'a Iraklı bir gazeteci tarafından ayakkabı fırlatılmıştı. Söz konusu gazeteci hapiste geçirdiği günlerin ardından, geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştı.

 

 

 

DIŞARIDA DA PROTESTO

 

 

 

Öğrenci Kollektifleri ile Halkevleri üyeleri IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın konferans verdiği Dolapdere'deki Bilgi Üniversitesi'ne girmek istedi. Polis göstericiler müdahale edince arbede yaşandı. İkisi kadın 22 gösterici saat 10.30'da Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere Kampüsü önünde toplandı. Basın açıklaması yapan göstericiler binaya girmek isteyince polis müdahale etti.  20'ye yakın gösterici polis tarafından karakola götürüldü.

 

 

ŞİŞLİ'DE 3 GÖZALTI

 

 

 

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarını protesto eden biri kadın 3 kişi, AKP Şişli İlçe Merkezi’nin bulunduğu binaya pankart astı. Protestocular daha sonra gözaltına alındı. Mecidiyeköy Mecidiye Caddesi üzerindeki 7 numaradaki AKP Şişli İlçe Merkezi’nin de bulunduğu Cansızoğlu İş Merkezi’ne saat 12.00 sıralarında gelen, "Sosyalist Gençlik Dernekleri" üyesi olduklarını bildiren biri kadın 3 kişi, binanın 4. katına çıktı. Buradaki bir iş yerinin önüne protestocular tarafından, "IMF Defol" yazılı pankart asıldı. Olaya müdahale eden güvenlik güçleri, pankartı indirerek, 3 göstericiyi gözaltına aldı. (dha, aa)