IMF savaşlarında ikinci gün

IMF protestoları bugün de devam ediyor. Polis, IMF toplantılarını protesto eden 200 kişilik gruba Ergenekon Caddesi'nde biber gazı ve tayzikli su ile müdahale ediyor. Eylemler Mecidiyeköş, Tarlabaşı, Pangaltı'da devam ediyor. Bir grup Mecidiyeköy'de E-5'e çıktı. Polis aracını taşlayan göstericiler motosikletli bir polise de saldırdı. Polis, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı.YTÜ açılışında konuşan Başbakan bu sefer protestocuları eleştirdi: Protesto değil saldırı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleIMF'DE İKİNCİ GÜN SAVAŞLARININ FOTOGRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

IMF SAVAŞLARINDA BİRİNCİ GÜN

TAKSİM'DE IMF SAVAŞLARININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 


Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen IMF ve Dünya Bankası genel kurul toplantılarını protesto eden bir grup Pangaltı'da toplandı. Polis, Ergenekon Caddesi'nden Pangaltı'ya gelen ve kongre merkezine yürümek isteyen grubu dün Taksim'de olduğu gibi bugün de gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile durdurdu. Göstericiler polise taş ve bilye atarak karşılık verdi. İlk belirlemelere göre polis 30 kişi gözaltına aldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün çatışmanın yaşandığı Taksim ve Tarlabaşı ile Osmanbey ve Harbiye'de geniş güvenlik önlemleri aldı. Emniyet güçleri, IMF ve Dünya Bankası toplantıları nedeniyle yapılacak protestolara karşı hazır bekledi.

POLİS HAVAYA ATEŞ ETTİ 

ESP, Parzitan, TKP/ML-TiKKO ve TİKB gruplarına bağlı 200 kişi saat 09.30 sıralarında Pangaltı'da toplandı. Gruptakiler IMF ve Dünya Bankası karşısı slogan attı. Grup kongre merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis grubu durdurdu. Polis ile grup 15 dakika bekledi. Gruptakiler yürümekte ısrar edince polis müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında çatışma yaşandı. Göstericiler çevdeki banka ve işyerlerinin camlarını kırdı, araçlara hasara verdiler.

EYLEMİN İÇİNE DÜŞTÜLER 

Göstericilerden Mecidiyeköy'e doğru kaçanlar O-1 Karayolu üzerinde trafikte sıkışan bir ekip aracına taşlarla saldırdı. Polis aracını taşlayan göstericiler motosikletli bir polise de saldırdı. Polis, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı.

ÜÇ KİŞİ MOLOTOFLARLA GÖZALTINA ALINDI

IMF ile Dünya Bankası’nın genel kurul toplantısının yapıldığı düzenlendiği Harbiye'deki Kongre Vadisi’ne molotofkokteyli saldırı planladığı iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı.
Şüphelilerin otomobilinde bulunan 46 molotofkokteyli toplantı dağılımı sırasında atmak istediği iddia edildi 


İSTANBUL VALİSİ MUAMMER GÜLER’DEN IMF BİLANÇOSU...
Vali Muammer Güler , CEBIT Bilişim Eurasia fuarının açılışı öncesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü karşılamak için beklediği sırada gazetecilerin IMF toplantılarındaki gözaltılarla ilgili sorularını yanıtladı.
Vali Güler , “ Basın açıklamalarından sonra polise saldırıldı. Polisin müdahalesi tamamen suçun önlenmesine yönelikti. 7 polis aracı 6 konsolosluk binası ve 11 bankanın camı kırıldı. 5 işyeri tahrip edildi. Bunu eleştiri konusu yapıyorsak, bu özgürlüklerin artık üzerinde iyi düşünülmesi lazım. Şiddet kullanmayla fikir hürriyeti düşünce açıklama hürriyetini mutlaka ayırmak lazım “ dedi.
Vali Güler, “Şu anda polislerin bir araba içerisinde 27 molotof kokteyli , kar maskeleri , eldivenleri yakaladıkları bir görüntü var. Bu görüntülere bir bakın. Molotof kokteyli basın açıklaması içini IMF yi protesto etmek için mi görüş açıklamak için mi yapıldı ? Yoksa polise saldırmak için mi yapıldı ? Dünyanın her yerinde polise saldıran vatandaşin can, mal ve tasarruf güvenliğini etkileyen vatandaşlara karşi polis gerekli önlemi alır. Burada yapılanı basına kamuoyuna iyi anlatmasını istiyorum. Ama zaten görüntüler bunu veriyor. Görüntüleri izleyenler, vatandaş , o arkadaşların çiçek saksılarını atıp da bankalara bankaların camlarına niçin saldırdıklarını da herhalde anlıyorlardır. Biz özellikle söylüyorum IMF toplantılarında her türlü açıklanması dile getirilmesi için, bütün önlemleri aldık. Hiçkimseye de müdahale edilmedi. 8 bine yakın kişi 20’ye yakın basın açıklaması yaptı. Hiçbir yerde müdahale söz konusu olmadı. Ama polise taşlı sopalı Molotof kokteyliyle saldıran yüzleri örtülü şekilde saldıran, iş yerlerinin camlarını kıranlar…Bir polisimiz öldüresiye dövüldü. Şu anda kendisi hastanede onlardan yaralanan kimse yok. Ama meseleyi onlar veya polis gibi de almak istemiyorum. Saldırıda bulunanlar ve bu saldırıyı önlemeye çalisanlar olarak değerlendirmek lazım “ dedi. Vali Güler toplam 103 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Güler, “ Bunlardan 47’si kadın 22’si 18 yaşindan küçük olmak üzere toplam 103 kişi. Bugün de 25 kişi gözaltına alındı “ diye konuştu.
Görüntü DökümüERDOĞAN: PROTESTO CAM ÇERÇEVE İNDİRMEK DEĞİLDİR 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'de IMF karşıtlarının dün yaptığı protesto gösterileri için, "Protesto etmek cam çerçeve indirmek değildir" dedi.

Erdoğan Yıldız Teknik Üniversitesi'nin 2009-2010 eğitim yılı açılışında konuştu. Başbakan'ın gündeminde IMF protestocuları vardı.

Başbakan Erdoğan eylemcilere tepkisini "Protesto saldırı değildir" sözleriyle dile getirdi. "Siz orada eylem yaparken yeni mağdurlar oluşituruyorsunuz" diyen Erdoğan, "Bu kişilerin zararları beliki 1 haftalık kazançları. Megafonu al eline istediğin gibi bağır çağır. Size tahsis edilen 14 ayrı noktada ne yapıyorsan yap gelip de cam çerçeve indirme" dedi.

Erdoğan sözlerine, "Haklı ifade ettiğin düşüncelerle bile haklıyken haksız konumuna düşersin. Bu kişilerde ekmeğini kazanacak. Oradaki esnafın ne günahı var" diye devam etti.

Dün "protestolara kulak verelim" demişti

Erdoğan IMF-Dünya Bankası toplantılarının dünkü açılışında yaptığı konuşmada, "Tüm dünyanın daha fazla çalışması ve bu meseleye daha fazla kafa yorması gerekli. Dünyadan yükselen çığlığa, taleplere ve şu salonun dışında devam eden protestolara da kulak vermemiz gerekir" demişti.

KİMLiK GÖSTERMEYEN 3 GENÇ, BAŞBAKAN'IN KONUŞMA YAPACAĞI SALONUN ÇEVRESİNDEN UZAKLAŞTIRILDI. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın akademik yıl açılış töreninde konuşma yapacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampusu'nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Konuşmaların yapılacağı salonun 4 kapısından 3'ü kapatılırken konuklar tek kapıdan tek tek kontrol edilerek içeriye alındı. Polis, şüphelendiği 3 gençten kimliklerini göstermelerini istedi. Ancak gençler kimliklerini göstermek istemedi. Çantalarını aratmak istemelen gençler salon çevresinden uzaklaştırıldı