IMF sayesinde! Youtube'a iki günlük özgürlük

IMF- Dünya Bankası toplantılarına katılanlar Kongre Merkezi'ndeki kiosklarda bulunan masaüstü bilgisayarlarıyla, mahkeme kararıyla yasaklanmış 'Youtube' gibi sitelere girebildi.SONGÜL SELVİ / MURAT ÖĞÜTÇEN


İSTANBUL- IMF-Dünya Bankası toplantıları dün sona ererken, Guvernörler Kurulu Başkanı Vietnam Merkez Bankası başkanı ve Guvernörü Nguyen Van Giau, ‘Her iki kurumun ve hükümetlerin çabalarının ekonominin uçurumdan kurtulmasına yardımcı’ olduğunu söyledi. Ancak aynı fikirde olmayan protestocular dün de önceki gün olduğu gibi sokaktaydı.
Pangaltı’dan kongre merkezine yürümek isteyen grubu, polis önceki gün Taksim’de olduğu gibi gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile durdurdu.
Dışarıda sokak savaşı sürerken, kapanış konuşmasını yapan Guvernörler Kurulu Başkanı ve Vietnam Merkez Bankası Başkanı Nguyen Van Giau, iki kuruma da övgüler yağdırdı. IMF’nin krize karşı hızlı bir uluslararası politika müdahalesi oluşturma çabalarına önderlik etmesini, kaynakların çok büyük ölçüde artırılması ve fonun finansman çerçevesinde kapsamlı bir revizyon yapılması yoluyla ihtiyaç duyan ülkelere hızlı bir şekilde finansman sağlamasını da takdir ettiklerini söyleyen Giau, şöyle konuştu: “Her iki kurumun ve üye hükümetlerin çabalarının ekonominin uçurumdan kurtulmasına yardımcı olduğunu belirtiyoruz. Ancak yaşadığımız toparlanmanın, çıkış stratejilerini uygulamadan önce bir politika desteğinin sürdürülmesine de bağlı olduğunu vurgulamak istiyorum.”

Mutabakata varıldı
Van Giau, İstanbul toplantılarında ele alınan konular ve varılan sonuçlar üzerine şu değerlendirmeleri yaptı: “Güven ortamının yeniden tesis edilmesi ve önceden var olan kırılganlıkların ortadan kaldırılması için Banka, Fon ve üye hükümetlerin işbirliğine dayalı daha uzun vadeli çabalarla çalışılması gerektiği üzerinde mutabakata varıldı. Büyümeyi desteklemek ve gelişmekte olan ülkelerde yaşam standartlarını iyileştirmek için özenle ve sabırla çalışmaya devam etme kararı alındı. Her türlü korumacılığın önlenmesi ve ticaret akışlarının yeniden canlandırılması için gerekli adımların atılması çağrısında bulunuldu. İklime uyumla ilgili çıkarılan derslerin paylaşılması ve küresel diyaloğun sağlanması gibi yollarla iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması gerektiğini vurgulandı.”

‘Erken uyarı’ istemi
Guvernörlerin ülkelerinin mali sistemlerinde reform yapma, düzenlemeyi iyileştirme, risk yönetimini güçlendirme çalışmalarında IMF’nin, üye hükümetlerle birlikte çalışmaya devam etmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Vietnam Merkez Bankası Başkanı ve Guvernörü Van Giau, ayrıca Fon’un ‘erken uyarı’ uygulaması konusunda küresel ekonomi takip sisteminin güçlendirilmesine yönelik çabaların artırılmasının istendiğini belirtti.
İstanbul toplantılarında kapanışın öğleden sonra yapılacağı duyurulmasına karşın, bunun daha erken saatlerde yapılması, basın mensupları bir kapanış konuşması, bir bildiri beklerken, toplantıların bittiğinin ‘gong’ sesiyle duyurulması şaşkınlık yarattı. IMF ve Dünya Bankası yetkilileri ikinci gün konuşması planlanan bazı bakanların konuşmalarını ilk gün tamamladıklarını, bazılarının ise işleri nedeniyle İstanbul’dan ayrılmak zorunda kaldıkları için toplantının ‘erken bittiğini’ söyledi.

Kriz sonrasına ‘İstanbul Kararları’ rehberlik edecek
Bu arada kapanış günü açıklanması beklenen ‘İstanbul Kararları’nın ise çok daha önceden, duyurulduğu ortaya çıktı. Uluslararası Para ve Finans Fonu (IMFC) 4 Ekim’de IMF’ye 11 maddelik tavsiyede bulunmuştu.
6 Ekim salı günü yapılan açılış oturumunda Başkan Strauss-Kahn IMF’nin 4 alanda reform kararı aldığını belirterek, “Bunları İstanbul Kararları diye adlandıralım” demişti. IMF’nin resmi internet sitesinde ‘IMF’ye ülkelerin kriz sonrası dünyayı şekillendirmelerinde rehberlik edecek İstanbul kararları’ başlığı yer alan açıklamada, bu kararlar şöyle sıralandı:
IMF’NİN ROLÜ: IMF’nin küresel istikrara yön veren bütün makroekonomik ve finansal sektör politikaları üzerindeki etkisi gözden geçirilecek ve kuruluşun rolü yeniden tanımlanacak.
ESNEK KREDİ HATTI: Esnek kredi hattı daha çok sayıda ülkeye açık hale getirilmeye çalışılarak, IMF’nin “son kredi veren” konumuna getirilmesi için uğraşılacak. Esnek kredi hattı gibi finansal enstrümanların, ülkelerin büyük rezervler oluşturarak kendilerini kriz karşısında tek başlarına garantiye alma çabalarını azaltarak, bundan kaynaklanan küresel dengesizlik sorunun önlenmeye çalışılacak.
IMF-G-20 İŞBİRLİĞİ: Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC), IMF’nin G20’lerin politikalarına yardımcı olması teklifini devretti. Bu IMF’ye yeni birçok taraflı gözetim anlamına geliyor.
KOTALAR ARTIRILSIN: G-20’de daha önce üzerinde anlaşılan, kotaların 2011 yılına kadar yüzde 5 oranında gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ülkelere doğru kaydırılması kararı ile ilgili ilerleme sağlanacak. Bu gelişmeyle Türkiye’nin payı ve dolayısıyla da IMF’den yapabileceği borçlanma miktarı artacak.

Youtube’a özgürlük vardı
IMF- Dünya Bankası toplantılarına katılanlar hem dizüstü bilgisayarlarıyla, hem de Kongre Merkezi’ndeki kiosklarda bulunan masaüstü bilgisayarlarıyla Türkiye’de mahkeme kararıyla yasaklanmış sitelere girebildiler. Bu siteler arasında Youtube, Youporn.com,lastfm.com, livesscores.co gibi siteler de vardı. Sitelere giren gazeteciler bu müjdeyi hemen Kongre Merkezi dışına da aktardılar.
Kongre Vadisi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunmasına rağmen mahkemenin yasak kararının geçerli olmadığı görüldü. Amerikalı, Brezilyalı ve Japon gazeteciler Türkiye’de iletişim özgürlüğünün önündeki engeli Kongre Vadisi’nde aştı. Türk gazeteciler de iki gün gibi kısa bir süre için de olsa bile bu özgürlüğü yeniden yaşadı. Yabancı gazeteciler bu durumu ‘Demek ki bu siteler yalnızca burada yasal’ diye yorumladı.

Macaristan: Çöküşten kurtulduk
BUDAPEŞTE- Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, ülkesinin finansal çöküşten kurtulduğunu, IMF yardımına ihtiyaç duymayabileceğini fakat hala sağlam bir zeminde olunmadığını söyledi. Bajnai, küresel krizin avro kullanmanın istikrarını getirdiğini gösterdiğini, mümkün olduğunca çabuk ülkesinin avroya adapte olmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, avroya adapte olabilmek için tasarruf yapmak gerektiğini belirtti.
Gordon Bajnai, Macaristan’ın avro bölgesine girmeden önce rekabet gücünü iyileştirmesi ve sürdürülebilir büyümeye dönmesi gerektiğini kaydederek, “Macaristan uçurumun kenarından döndü fakat şimdi zirveye tırmanıyor ve bu çok güç bir görev” dedi. Bajnai, eğer dikkatli olunmazsa, “geri yuvarlanıp uçurumdan düşme” ihtimali olduğunu belirterek, sıkıntılı fakat zahmete değer yolu izlemeye ihtiyaçları olduğunu kaydetti.