İmparatoriçenin hırsızı 'PKK'lı!

Paralar Kuzey Irak'a

Avusturya İmparatoriçesi Sisi'nin mücevherlerini çalmaktan yakalanan, 'yüksek teknoloji bilgisine sahip' Kanadalı hırsız, Kuzey Irak'taki teröristlere para akıttığını itiraf etti. İddiaya göre kredi kartı dolandırıcılığından gelen para PKK'ya gitti.

OTTAVA - Kanadalı bir banka soyguncusu, Avusturya Prensesi Sisi'nin 19. yüzyıldan kalma mücevherlerini çaldığını itiraf ederken, bir sırrını daha ifşa etmekten çekinmedi: 'Kuzey Irak'taki Kürt isyancıları finanse etmek.' Bu şahsın finanse ettiği gruplar arasında PKK'nın da olduğu tahmin ediliyor.
35 yaşındaki yüksek teknoloji uzmanı Gerald Blanchard, hakkındaki dolandırıcılık, banka hırsızlığı ve mortgage'la bağlantılı 16 suçlamayı kabul ederken, mahkeme bizzat sanığın ağzından çalınmış kredi kartları vasıtasıyla 'Kuzey Irak'taki Kürt isyancılara para akıttığını' da işitti.
Kahire'ye yolculuk
Davaya bakan savcıların açıkladığı ifadesine göre, Blanchard ve iki Kanadalı arkadaşı dolandırıcılık yoluyla elde edilmiş kredi kartlarını ve kart bilgilerini kullanmak amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderek, burada elde ettikleri nakit parayı Britanya'da 'Patron' lakabıyla tanınan bir şahsa yollamış. 'Patron' ise bu parayı PKK ve diğer terörist grupların mali faaliyetleri için kullanmayı planlamış. Başsavcı Sheilla Leinburd, "Avukatı paranın Irak'taki Kürt özgürlük savaşçılarına gittiğini söyledi. Bu tamı tamına onun sözleri. Biz de paranın terörizmin finansmanı için kullanılmış olduğunu biliyoruz" dedi. Leinburd, "Bu geniş çaplı bir operasyondu. İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde eşzamanlı olarak gerçekleşti. Bu faal olan hücrelerden sadece birisiydi" diye ekledi.
Blanchard, bir suç örgütünün lideri olmaktan sekiz yıl hapis cezasına çaprtırıldı. Leinburd, Britanyalı yetkililerin 'Patron' lakaplı kişinin asıl kimliğini bildiklerini ancak Kanadalı meslektaşlarına iletmediklerini söyledi.
İki yıllık soruşturma
Kanada polisi, 'İmparatoriçe Sisi'nin Yıldızı' diye anılan elmas ve incilerle süslü mücevheri iki yıllık bir soruşturma ve taki- bin ardından haziranda Winnipeg'deki baskınla ele geçirmişti. Mücevher Haziran 1998'de Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Schonbrunn Kalesi'ndeki bir sergi sırasında alarmlı ve yüksek güvenlikli bir camekândan çalınmıştı. Sergi tarihte İmparatoriçe Sisi olarak bilinen Avusturyalı Elisabeth'in suikastının yıldönümü için açılmıştı. İmparator Franz Joseph 1'in eşi olan Sisi, 1837-1898 yıllarında yaşamış ve güzelliğine karşın trajik hayatıyla tanınıyor. Zira bel ölçüsünün 50 santimetre olması için çık sıkı diyetler yapmasından, tutkulu aşıklarına uzanan hikâyesi 61 yaşında Cenevre'de genç bir anarşist tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmekle son bulmuştu. Sisi'nin son sözleri, "Bana ne oldu?" diye sormak olmuştu. Sisi'yi Beyazperdede ünlü aktrist Romy Schneider canlandırmıştı.