İmralı da aktif fay

Tübitak Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, İtalyan Urania araştırma gemisinin Marmara...

GEBZE - Tübitak Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, İtalyan Urania araştırma gemisinin Marmara Denizi'nin 12 bin yıllık sahilini bulduğunu belirtirken, İmralı Fayı'ndan aktif sinyal geldi.
29 Mayıs-16 Haziran'da Marmara'da yapılan araştırmanın bulgularını dün Prof. Dr. Naci Görür açıkladı. Görür, verilerin tam değerlendirmesinin bir yıl sonra tamamlanabileceğini ifade etti. Altında Türk bilim adamı Namık Çağatay'ın yanı sıra İtalyan Luca Gasparini ve Milene Cormier'in de imzaları bulunan beş maddelik araştırma sonuçları şöyle:

 • Darıca-Gölcük arasının ayrıntılı barimetri haritalaması yapıldı. Gerek bu harita ve gerekse çok ayrıntılı ve yüksek çözünürlü sismik profiller ile Kuzey Anadolu Fayı'nın körfez içerisindeki güncel geometrisi ortaya konuldu. Gölcük Çukurluğu'nda faylanmanın deniz tabanında yol açtığı deformasyonlar izlendi.
 • 1912 depremine neden olan faylanma denizaltında Tekirdağ Çukurluğu'na devam ediyor.
 • Armutlu'nun batısındaki çalışmada Çınarcık Çukurluğu'nu güneyden sınırlayan
  İmralı Fayı aktif bir fay olabilir.
 • Eski depremleri tarihlendirmek amacıyla deniz tabanından jeolojik karot örnekleri alındı.
 • Marmara Denizi'nin son 40-50 bin yıldaki su seviyesi, eski kıyı çizgisi ve tuzluluk gibi değişimleri, Akdeniz ve Karadeniz bağlantısı hakkında bilgi toplandı.
 • Marmara Denizi'nin 12 bin yıl öncesine ait kıyı çizgisi bulundu. Bilim adamlarını heyecanlandıran bu çizgi 12 bin yıl içinde meydana gelen depremler hakkında büyük ipucu verecek.
  Görür, Kuzey Anadolu Fayı'nın denizaltındaki izlerinin, deprem zamanı ve aralıklarının, ne boyutta harekete neden olduğunun araştırıldığını belirtti. Yaklaşık 12 bin yıl önce Marmara Denizi'nin küçük bir göl olduğunun da kanıtlandığını belirten Görür, Marmara'nın eski sahil şeridinin belirlendiğini söyledi.
  'Depremden kuşku yok'
  Urania gemisinin çalışmalarında Tuzla'ya daha fazla önem verdiğini belirten Görür, "Tuzla bölgesi hassas bir nokta. 1894 İstanbul depreminin kesin yerinin bilinmemesi, Tuzla'nın önemini daha fazla artırıyor. Tuzla'da aktif fay geçip geçmediğinin araştırma sonuçları çok önemlidir" dedi.
  MAM Başkanı, "Marmara'da deprem bekleniyor mu?" sorusuna, "Bundan kimsenin kuşkusu yok" yanıtı verirken, Marmara'da çalışmaların ağustosta Nadir gemisiyle süreceğini belirtti.