İmralı heyeti 'mesajla' döndü: Süreç devam etmekle beraber...

İmralı heyeti 'mesajla' döndü: Süreç devam etmekle beraber...
İmralı heyeti 'mesajla' döndü: Süreç devam etmekle beraber...
İmralı'ya giden BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan ile görüşme yaptıktan sonra İstanbul'a döndü.

Radikal.com.tr – İmralı’ya giden BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan ile görüşme yaptıktan sonra İstanbul'a döndü. İmralı'ya giden 12'nci heyette yer alan İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın, “Çözüm süreci ciddi bir aşamaya gelmiştir. Süreç halen devam etmekle beraber bir sırat köprüsü üzerindedir. Bütün olumsuzluklara rağmen tek canlı da olsa barış iradesini sürdürme kararlılığımız vardır" dediğini bildirdi.
 
İmralı’dan dönen heyetin yaptığı yazılı açıklama ise şöyle:

BDP Grup Başkanvekilleri Sayın Pervin Buldan ve Sayın İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sayın Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyetin bugün İmralı’da gerçekleştirmiş olduğu görüşme sonrası Sayın Öcalan’ın kamuoyuna iletilmesini istediği mesaj şöyledir:

“Öncelikle barışa ve demokratik bir çözüme inanan ve bu amaçla seferber olup katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Çözüm süreci çok ciddi bir aşamaya gelmiştir. Süreç halen devam etmekle beraber bir sırat köprüsü üzerindedir. Şimdiye kadar atılan adımlar ve yapılan fedakârlıkların çoğu tek yanlı olmuştur. Bütün bu olumsuzluklara rağmen tek yanlı da olsa barış iradesini sürdürme kararlılığımız vardır.

Süreç üzerinde oluşabilecek her türden komployu etkisiz kılmanın tek yolu acil demokratikleşmedir. Bunun en önemli ayaklarından birisi de sürecin en temel eksiği olan yasal dayanak ve altyapının biran önce oluşturulması olacaktır.

Bu itibarla bütün demokrasi güçlerini bu doğrultuda katkı oluşturmaya davet etmek tarihi sorumluluğumuzdur.

Başta sağlık sorunları yaşayanlar olmak üzere tüm tutsaklara ve bütün halkımıza selam sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/115993811599386

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Taylan Arkadaşa - Amedi botan

  evet haklısnız bende sonradan fark ettim mesajı okuma heycanındaydım belkide :) Özür diliyorum bu hatamdan dolayı.

  öcalanın mesajı çok doğru.. - okkes cavus

  öcalan çok güzel olumlu mesajlar veriyor. 35 yıldır süren bir kardeş kavgasında kardeş kardeşi vurdu, analar hem kürtce hem türkce ağladı. kırsalda ve gece kondularda. 35 yıl hep ateş düştüğü yeri yaktı. bu dökülen kanları birileri hem siyasi hem ticari rant olarak barışı istemediler. şimdi barış süreci denen gelişmeyi hasretle özlemle bekliyor asker anaları. kimin çocuğu güney doğuya gitse babaların anaları uykuları kaçıyordu. aylar oldu bir ağıt sesi duyulmuyor, bu güzel gelişmeye hükümet elinden geleni yapmalı. karşı tarafda elinden gelen her fedakarlığ yapmalı. ülkemizde giden canların acısı ölçülmez tarifi yok. birde ülke ekonomisinin anlamsız savaşa ırmaklar gibi akması, ülkede maddi sıkıntılarada neden oluyor.savaş bir an önce durmalı kürtler ve türkler bir babanın çocukları gibi kardeş olmalı sevmeli saymalı dayanışmalı....

  ÖCALAN GERÇEK BIR LIDER - pispor

  Öcalan'ın bit tek canlı da kalsa barıştan çözümden yana olması onun ne kadar barıştan yana olduğunun bir göstergesidir.

  Sabır - vancetti

  Sabırlı olsun biraz, demokratikleşiyoruz, Alkol, kızlı-erkekli-şimdi de karma eğitime son verilecek. Anladınızmı laa! ileri demokrasi neymiş?.

  Küçük bir düzeltme - Taylan Aygar

  ''Tek canlı'' değil ''tek yanlı'' demiş ama edisyon hatası olmuş ama sizin temennileriniz de hoş tabi..

  TEk canlı demek. - Amedi botan

  Barış için nefes alabilen tek canlı bile kalsa onunla barış yapılır demek istemiş. SAvaşın, ölümlerin bitmesi için karanlık ve kötülüğe karşı bir tek Canlı kalsa bile bu barış arzusu içinde olan bir halk için yeterli oalcaktır. TEk canlı kalsa bile demek Halklar için, toplumlar için özünde ise Kürd halkı ve Kürdistan coğrafyası için özgürlük ve bağımsızca yaşamak demektir. Tek canlı kalsa bile demek herkesi yok edebilrsiniz yıldırabilrsiniz ama biz savaşarak barışı sizinle yapacaz demektir. tek canlı kalsa bile demek Bin yılların özlemini destanlarını, kültürlerini, tarihlerini korumak demektir. Böyle düşünen bir halk önderini dört duvar arasında tutmak onlar açısından utanç vericidir kendi insanlıklarından utansınlar.