'İmralı heyeti'nde Sırrı Süreyya Önder yine yok

'İmralı heyeti'nde Sırrı Süreyya Önder yine yok
'İmralı heyeti'nde Sırrı Süreyya Önder yine yok
Çözüm süreci görüşmeleri kapsamında Abdullah Öcalan ile görüşmesi beklenen yedinci BDP heyeti bugün İmralı'ya gitti. Bir önceki görüşmede hükümetten 'Gezi vetosu' yiyen Sırrı Süreyya Önder, heyette yine yer almıyor.

Radikal.com.tr –  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan oluşan heyet İmralı'ya gitti. 

Çözüm süreci görüşmeleri kapsamında Abdullah Öcalan ile görüşmesi beklenen yedinci BDP heyeti İmralı’ya gidiyor. Daha önce Öcalan’la görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuran ve İmralı Adası'na dün gitmeleri beklenen BDP heyeti bugün İstanbul 'dan İmralı Adası'na hareket etti.

İmralı’ya gidecek BDP heyetinde yine BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yer alıyor. Daha önce aynı heyetin üçüncü ismi olarak adaya giden İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise bir kez daha görüşmeye gidecek heyette yer almıyor. Son olarak 7 Haziran tarihinde yapılan görüşmeye de Demirtaş ve Buldan gitmiş, Önder, “Gezi Parkı protestoları sırasındaki tutumu” nedeniyle hükümet tarafından heyetten çıkarılmıştı. 


BDP, ÖNDER'SİZ GİTMEK İSTEMEDİ
Bu arada iki gün önce yapılması beklenen görüşmenin ertelenmesine dair de bazı ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Özgür Gündem gazetesinin web sayfasında yer alan habere göre, Adalet Bakanlığı'nın heyette yer alan Sırrı Süreyya Önder'i bir kez daha veto etmesi üzerine, heyetteki diğer BDP’liler duruma tepki gösterdi ve Selahattin Demirtaş görüşmeye gitmeme kararı aldı. Demirtaş'ın Adalet Bakanlığı yetkililerine, "Bizim İmralı'da yapacağımız görüşmede kimin yer alacağına Bakanlığın karar vermesini kabul etmiyoruz" dediği ve bunun üzerine bakanlık yetkililerinin dün (23 Haziran'da) İmralı'ya giderek, Öcalan ile bir görüşme yaptığı öğrenildi.

Öcalan'ın devlet yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından, heyetin İmralı'ya gelmesini istemesi üzerine BDP heyeti bugün İmralı Adası'na doğru yola çıktı.

7 Haziran günü İmralı’daki görüşmeden dönen BDP heyeti adına konuşan Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın, Sırrı Süreyya Önder'in heyette olmamasına tepki gösterdiğini aktarmış ve kendilerinin de “bir müdahale daha olursa” durumu gözden geçireceklerini belirtmişti. Öcalan’ın konuyla ilgili olarak, "Benim belirlediğim heyete müdahale laubalilik. Bir daha heyete müdahale edilirse süreci gözden geçiririm" dediği de basına yansımıştı. 

Geçen hafta hükümet ile görüşen BDP, ayda en az iki kez İmralı'ya gitmek istediklerini ve Öcalan ve diğer hükümlülerin aileleri ve avukatları ile görüşmelerinin düzenli sağlanmasını istemişlerdi.


  http://www.radikal.com.tr/113889811388984

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sırrı çizilmiştir - isakent

  oraya gidecek olana hükümet karar verir ve bu pazarlığa açık değil bir ileri bir geri demeç vermenin alemi yok

  AKP KARŞISINDA DİK DURUN - metinarslan

  İki gün önce Sırrı Süreyya Önder vetosu için laobalilik olmaz heyete biz karar veririz dediniz neden bu kararınızın arkasında durmuyorsun sasın demirtaş sana yakışmıyor.

  YANİ - pispor

  BDP Kürt halkının temsilcisi olarak daya sayın Öcalan la görüşmeye ancak hükümetin izin verdiği kişiler gidebiliyorsa bu demokratik değildir oysa BDP milyon Kürt halkının TBMM deki siyasi temsilcisidir partinin kendi iradesi nerde yani bu iş hükümetin elinde isterse görüşme yapılır yada isterse görüşmeye istediği BDP lileri gönderir

  Öcalan - malasa22

  Demek ki Öcalan'da Önder'i istemiyor! Başka bne anlamamız gerekir?