İmralı için 3. heyet hazırlığına başlandı

İmralı için 3. heyet hazırlığına başlandı
İmralı için 3. heyet hazırlığına başlandı

Buldan, Önder ve Tan şubat ayında Öcalan la görüşmüş ve mektuplarını almıştı.

İmralı'ya gidecek 3. heyet için çalışmalar başladı. Heyetin 21 Mart'tan önce gidip, Öcalan'dan 'ateşkes mesajını' getirmesi bekleniyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan ’ın ‘Ateşkes çağrısı’ mesajını göndereceği belirtilen üçüncü heyetin İmralı’ya gitmesi için süreç önümüzdeki hafta başlayacak. Adalet Bakanlığı, Öcalan’ın mektuplarına karşılık Kandil, Avrupa ve BDP ’nin önerilerinin yer aldığı mektupları bekliyor. BDP’liler Kandil ve Avrupa’dan gelecek mektupları kendi önerileriyle birlikte önümüzdeki hafta içerisinde Adalet Bakanlığı’na sunacak. Kandil, Avrupa ve BDP’nin mektupları Adalet Bakanlığı tarafından Öcalan’a ulaştırılacak. Mektupların ulaşmasının ardından heyetin gidişine onay verilecek. Adalet Bakanlığı’nın önümüzdeki hafta üçüncü heyetle ilgili çalışmayı tamamlayacağı öğrenildi. BDP’lilerin masasında heyette yer alacak isimlerle ilgili iki ayrı plan var. Bunlardan biri, İmralı’ya daha önce giden ve Öcalan’ın mesajlarını Kandil ve Avrupa’ya ulaştıran Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın gitmesi yönünde. Öcalan’ın mesajlarını muhataplarına götüren ekibin görüşmeleri sürdürmesinin sağlıklı olacağı konuşuluyor.

Eşbaşkanlar gidebilir

İkinci planda ise BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un İmralı’ya gitmesi görüşü yer alıyor. Tutanak krizinin ardından eşbaşkanların süreci kontrolleri altında tutmak istediği belirtiliyor. BDP ve DTK eşbaşkanları Kandil’de yapılan görüşmeye de katılmıştı. Ancak, bu kez BDP’nin heyette yer alacak isimler konusunda ısrarcı davranmayacağı da belirtiliyor.

Mesaj iletilecek

Heyetin ‘ateşkes çağrısı’ için belirlenen 21 Mart Nevruz kutlamaları öncesinde adaya gitmesi bekleniyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada üçüncü heyetin Öcalan’la görüşmesinin gecikmeyeceğini belirtip, “Önümüzdeki hafta birtakım gelişmelerin olması muhtemeldir. 21 Mart’a kadar en azından bir çatışmasızlık ortama ya da silahların susması, eylemsizlik şeklinde beklenti söz konusu” dedi.