İmralı trafiği hızlanıyor

İmralı trafiği hızlanıyor
İmralı trafiği hızlanıyor
BDP'nin İmralı-Kandil ziyaretlerinin ardından hükümetle ikinci randevusu bu hafta. Pervin Buldan: Birinci aşama tamamlanmak üzere...
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DİYARBAKIR - Çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçilirken Ankara - İmralı arasında da trafik hızlandı. BDP ’nin İmralı-Kandil ziyaretlerinin ardından hükümetle ikinci randevusu bu hafta gerçekleşiyor. BDP heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le, geçen hafta Adalet Bakanlığı’na sunduğu ‘yol temizliği’ paketinin ayrıntılarını görüşecek. Görüşmede, hafta sonu Diyarbakır’da gerçekleştirilen konferansta ortaya çıkan talepler de iletilecek. Konferansta Öcalan’ın Nevruz konuşmasında dile getirdiği ‘İslam birliği’ vurgusuna da eleştiri geldi. Sosyolog İsmail Beşikçi Pakistan örneğini vererek “İslam kardeşliğinin, çözüm için bir argüman olmadığını” söyledi.
Diyarbakır’da gerçekleştirilen ‘Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı’ sona erdi. Konferansın dünkü bölümünde ‘Kürdistan’da toplumsal sorunlar ve çözüm arayışları’ ve ‘Kürdistan’da ulusal birlik ve ortak tutum’ oturumları gerçekleştirildi. Konferansta, çözüm sürecine yönelik talep ve saptamalar ortaya çıkacak.
Konferansın ardından çözüm trafiği de hızlanacak. Hükümet ile BDP’lilerin ikinci görüşmesi bu hafta gerçekleşecek. BDP heyeti, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le geçen hafta sunduğu ‘demokratikleşme için yol temizliği’ paketinin ayrıntılarını ve konferansta ortaya çıkan talepleri görüşecek. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Bakanı Ergin’le yapılacak görüşmenin cuma günü gerçekleşebileceğini belirterek, “Birinci aşama tamamlanmak üzere. Artık tabanımız somut adım istiyor. Hükümet de bu konuyu ciddiye alıyor. Bu konuda somut adımlar atılacağından umutluyum” dedi.

‘İslam birliği’ne eleştiri
Konferansın ikinci gününe sosyolog İsmail Beşikçi’nin konuşması damgasını vurdu. Beşikçi, Öcalan’ın Nevruz mesajında dile getirdiği ‘İslam birliği’ söylemini eleştirdi. İlk konuşmacı olan Beşikçi, “Din kardeşliği Kürt sorununun çözümünde geçerli bir argüman değil. Bangladeş-Pakistan örneği ortada. İki ülke arasında din birliği vardı ancak ulusal ve kültürel farklar nedeniyle ayrılık yaşandı” dedi. Beşikçi’nin sözlerine yönelik bir itiraz gelmediği öğrenildi.

Gezi’ye mesafe
Taksim Gezi Parkı’na polis müdahalesinin ardından gerçekleştirilen konferansın ikinci günü, polis müdahalesine yönelik bazı eleştiriler de gündeme geldi. Ancak sendika ve emek örgütlerinin eleştirilerileri cılız kaldı. Katılımcıların büyük bölümü “Gündemimiz farklı” diyerek Gezi olaylarına mesafeli durdu.

‘Kuzey Kürdistan’ sözü
Konferansta, ilk kez kullanılan ‘Kuzey Kürdistan’ ismi eleştirilere neden oldu. Basına kapalı bölümde, ‘Kuzey Kürdistan’ isminin politik bir tavır olduğu ve kullanılması için de erken olduğu ifade edildi. Bazı katılımcılar, “Ya Kürt-Türk federasyonu dersiniz ya da bağımsızlık. Ne istiyorsanız açıkça söyleyin” diye tepki gösterdi.
Konferansa katılan dini gruplar ise ibadet özgürlüğü taleplerini dile getirdi. Yezidiler adına konuşan Hacı Çelik, kendilerine özgürce ibadet hakkı tanınmasını istedi. Mezopotamya Aleviler Birliği adına konuşan Ergin Doğan da Aleviliğin varlığını sürdürmesine rağmen çektiği acıların azımsanamayacak kadar çok olduğunu söyledi. Kürt hareketini desteklediklerini ifade eden Doğan, “Dilimiz, kimliğimiz ve inançlarımızla var olacağız” dedi. ‘Kürdistan Din Adamları Birliği’ Başkanı Molla Mehmet Şimşek ise bölgedeki Hıristiyan, Yahudi, Yezidi ve Alevilerin haklarına duyarlılık istedi.

Federasyon talebi
Konferansta bölgenin ekonomik profili de konuşuldu. Sadece Diyarbakır’da 30 bin kişinin açlık sorunuyla karşı karşıya olduğu belirtilerek, yoksulluk konusunda Ankara’nın duyarlılığını arttıracak eylem planı görüşü benimsendi.
Konferansta çözüm için ‘federasyon’ talepleri de dile getirildi. Konferansa katılan Azadi İnisiyatifi, bölgede yaşayan dini ve etnik grupların kendi kültür ve inançlarını özgürce yaşaması için federasyon önerisinde bulundu.