İmralı tutanaklarına Metin Göktepe Ödülü

İmralı tutanaklarına Metin Göktepe Ödülü
İmralı tutanaklarına Metin Göktepe Ödülü
Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'ni kazananlar açıklandı... İmralı tutanakları haberi ile Namık Durukan'a Jüri Basın Özgürlüğü Ödülü verildi.

Radikal.com.tr - Görevi başındayken gözaltına alınan ve uğradığı polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe anısına düzenlenen 16’ncı Metin Göktepe Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Ödül Komitesi'nden yapılan açıklamada, ‘Yazılı Haber Ödülü’ne Milliyet gazetesinde “İcralık eden dayanışma” başlığı ile yayımlanan haberiyle Arif Balkan’ın layık görüldüğünü yine Milliyet gazetesinde yayımlanan “ İmralı Zabıtları” başlıklı haberi yapan Namık Durukan’a da Jüri Basın Özgürlüğü Ödülü’nün verildiği duyuruldu.

 

Namık Durukan


Görüntülü Haber Ödülü Kanal D muhabiri Özgen Bingöl ile kameraman Arda Sevimli tarafından yapılan “Panzer 20, Dur Gitme” başlıklı habere verildi. Fotoğraf Ödülü’ne ise Faruk Ayyıldız’ın Evrensel gazetesinde yayımlanan “Pencereden Görünen Acı” ve “Kana ve Çamura Bulanmış Kimlik” adlı Roboski’de çekilmiş fotoğrafları layık görüldü. Yerel Gazetecilik Ödülü Rizeli gazeteciler Gençağa Karafazlı ve Fehmi Demir’in, “Başbakan’a hemşehrilerinden One Minute! Nooliyi” başlıklı haberlerine verildi. Ödül töreni, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da yapılacak.

ÖDÜL JÜRİSİ
Bu yılki yarışmada başvuruları değerlendiren Ödül Jürisi şu isimlerden oluştu: Ahu Özyurt, Ayşenur Arslan, Bülent Falakaoğlu, Celal Başlangıç, Elif Ilgaz, Fikret İlkiz, İnci Hekimoğlu, Karin Karakaşlı, Kamil Tekin Sürek, Nail Güreli, Nazım Alpman, Neşe Düzel, Pınar Öğünç, Ragıp Zarakolu, Yalçın Bayer


  http://www.radikal.com.tr/112754811275484

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  metin göktepeyi unutturmamak çok güzel: - okkes cavus

  metin göktepe ödül töreninin yapılışında çok degerli gazeteci arkadaşlar var. hepsine başarılar sağlıklar diliyorum .yalnız metin göktepe olayı sıradan bir olay deyil. devletin memuru olarak maaş alan bir kurumun görevli memurları. bu kurum göktepe gibi çok vahim olaylara adı sıkca karışan bir teşkilat. bir teşkilatta işkence ve hatta öldürmeden mütevellit olaylarla anılıyorsa, bunda büyük bir giz var demektir. işkence yapan bir memurun bulunduğu birimin amirinin haberinin olmaması mümkün deyil. ve bu olaylardan sıkca bahsediliyorsa tüm görevlilerin en başından en alt birimine kadar bir ihmalmi dersininiz, yada bu olaylara sessiz kalmamı denir hatırlanacağı gibi. almanyada bir bakan benim memurum işkence yapamaz dedi, ve bir vatandaş bunu çektiyi resimle isbatladı. bakan istifa etmişti bizde neden hala işkenceden bahsedilemiyor........? metin göktepeyi unutturmamak kutsal bir görev.

  Bu Ödülü HAK ETMİYORSUN !! - jiyanda

  Metin Göktepe gibi değerli bir basın şehidinin ödülünü, kendini gazeteci sanan namık durukan gibi birine verilmesini hazmedemiyorum. Bu ülkenin barışıyla oynayan bu zat, bu ödülü kesinlikle hak etmiyor !

  Metin Göktepe - Attila Kaya

  adı hep yaşasın şehit gazeteci ödül sahiplerini tebrik ederiz ...

  sevgili metin... - lastikordek

  polisler tarafından katledildiğinden bu yana türkiyede hiçbir şey değişmedi. bizler senin mücadeleni yaşatamadık. öldüğün zamandaki gibi bugünde polisler diledikleri yerde diledikleri kişiyi itlaf ediyorlar. adı ileri demokrasi olan bir revize faşizmin içinde hücrelerimize ayrıldık. çocuklarımız metin göktepeye ne oldu diye sormasın diye islim üstündeyiz. şimdi işkence yok adı altında yeni işkence metodları buldular. kendileri gibi olmayan herkese sistemli işkenceyi icat ettiler. tanrının nezaretinde yapıyorlar. muhafazakar ve inançlı olduklarını söylüyorlar. türkiyeyi demokratik bir yer yapmadan kürtlerle anlaşmaya çalışıyorlar. yani senin anlayacağın değişen bir şey yok buralarda.