'İmralı'da basın toplantısı olanaksız'

'İmralı'da basın toplantısı olanaksız'
'İmralı'da basın toplantısı olanaksız'
Abdullah Öcalan'ın İmralı'da cezaevinde basınla buluşma talebine hükümet tarafından sıcak bakılmadığı belirtiliyor. Buna karşın, bir gazeteci Adalet Bakanlığı'na başvurup açık görüş talep eder, Bakan da izin verirse Öcalan'la görüşülebilir.

ANKARAİmralı’da tutuklu Abdullah Öcalan’ın cezaevinde basınla buluşma talebine hükümet tarafından sıcak bakılmıyor. Zaten mevzuat da bu tür bir faaliyet için uygun değil. Buna karşın, bir gazeteci Adalet Bakanlığı’na başvurup açık görüş talep ederse, Bakan da izin verirse Öcalan ile görüşme ihtimali var. Ankara’da bu tür bir başvurunun bu günlerde olumlu sonuçlandırılmayacağı, ancak ilerleyen süreçte gelişmelere göre durumun değişebileceği yorumları yapılıyor.

Cezaevinde, özellikle de yüksek güvenlikli cezaevlerinde gazetecilerin röportaj amacıyla mahkûmlarla görüşmesi mevzuat açısından mümkün değil. Buna karşın, gazeteciler de herhangi bir vatandaş gibi cezaevinde bulunan biri ile açık görüş yapabilme hakkına sahip. Bu tür görüşmelerde, yapılan konuşmaların haber olarak kullanılıp kullanılmayacağına da mahkûm karar veriyor.

Adalet Bakanlığı, sürecin gidişatı açısından şimdilik sadece milletvekilleri ve aile ile görüşmenin sürmesinden yana. Öcalan da medya ile görüşmeyi bir ön şart olarak sunmuyor, buna karşılık doğrudan medya görüşmesi halinde süreç için daha faydalı olabileceği mesajı veriyor. Ancak, ilerleyen dönemde süreçte ciddi bir tıkanıklık yaşarsa, bazı gazetecilerin Öcalan ile görüşme başvuruları değerlendirmeye alınabilir. Söz konusu gazeteciler de adaya toplu olarak değil, sınırlı sayıda ya da tek tek götürülebilir. 

RADİKAL


  http://www.radikal.com.tr/114284711428478

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Esaret kosullarina derhal son verilmeli - nemzetkozi

  Aksi taktirde birakin kardeslik teranelerini, barisin 'b'si bile agiza alinmamali. cunku bunun kurd cephesi bakimindan tek okunusu vardir, oda: iki yuzluluktur. iki guc gunumuze degin savasti. bir tarafta somurgecilige karsi ozgurluk savascilari bir yandan somurgeciligi savunan,kontr gerillayi ureten,paramiliter olusumlar yaratip her turlu savas hukukunu cigneyen tc... ne gaeriptirki ozgurluk savascilari ve kurd halk onderi iceride tutulurken, kurdlere karsi insanlik sucu islemis, valiler, bakanlar,basbakanlar,askerler ve komutanlar disarida elini kolunu sallayarak geziyorlar. ya adaletli olun ya da realist olup ona gore davranarak kurdleri aptal yerine koymayin. hala anlayamiyor musunuz eski politikalarinizla kurdlere karsi bir gidim basari saglayamayacaginizi?!

  Samimi olabilmek önemli - Ari Zerdüst

  Samimiyetsizin samimiyeti olmaz.Baris isi oyalamaya gelmez.Sonucta insan hayati söz konusu.Son 7 aydir bir askerin de gerillanin da basi kanamadi.Kürt tarafi samimiyetini fazlasiyla gösterdi.Madem ki,Öcalanla bu isi cözmek icin görüsüyorsan bu noktada hem samimi olmak gerekir,hemde cesur olmak gerekir.Öcalan bu isin mimari oldugu tüm türkiye halklarinca kabul görünmüs durumu ortadayken " imralida basina aciklamasi olmaz demek" bu cografyada yasayan toplumlarla alay etmek demektir. Ha oyalarim dersen Kürtler yemez.Oyalamanin devri gecti.Ortadogudaki mevcut durum oyalamaya uygun düsmüyor.Öyleyse tek yapacagin sey Öcalan'in söylemlemlerini ve istemlerini dikate almak zorundasin.Yoksa tümden kaybedersin biline.Kürtler artik sana cokta mecbur degil onuda bilesin..

  /// - Al Capone

  'İmralı'da basın toplantısı olanaksız' (hükümet tarafından sıcak bakilmiyor) - ya bunlar numara ve show - inanmayin - yakinda hem basin toplantisi yapar , hem de Imrali cezaevinden çikar (seçimlerden sonra )- ister begen ister begenme (bunlar o kadar net ve açik söylentiler duyuyoruzz)

  O ZAMAN SÜREÇ TIKANIR - pispor

  madem çözüm sürecinin bir tarafı sayın Öcalan ise neden basın toplantısı yapılmasın sayın Öcalan o adada hükümlü biri değil bir savaş esiridir

  Adalet dediğin tek dişi .... - Aktuğ

  Yıllardır gençleri bu vahşi ölüme terk eden bu adalet deyimiydi. Adalet insanları korumayı vazife alırken bizde birinin diğerine üstünlüğünü korumayı amaç edindi. Gençler ölüyor insanlar perişan oluyor tarlada soğan ekmekten başka iş göremeyen anna babalarımız metrpl şehirlere göç ettirmek zorunda bırakılıyor ve bunca şeye rağmen adalet ezber mevzuatından vazgeçmek bilmiyor. Yahu kardeşim insanları korumayan mevzuata ne yapalım??? Adalet herkes için olmalı ve ülkenin bu büyük sorununda binlerce insanımızı kaybettiğimiz durumda bizi koruyamıyorsa kardeşliğimizi eşitliğimizi pekiştiremiyorsa batsın öyle mevzuat...

  Birand'ın günü - Amedia

  Ali Birand Yaşasaydı eminimki ilk Başvuruyu yapardı sayın öcalan ile görüşmek istediğini açıklamıştı zaten.... Makul olan basın toplantısı olacak bence bu Toplantı olsun değerli toplumsal gerçekleri gözönüne alan gerçek bağımsız gazeteciler önünde açıklamalrını yapar yol haritasını belirler Samimetlik gerçekliklerle yapılır toplum önünde yapılır..

  YÜZ YILLIK BIR SORUN ! - palenke

  40.000 insanimiz cözüm istemeyen,inkar ve imhadan medet umanlarin kurbani olmadimi ? tek bayrak tek devlet konusunda anlasilmadimi ? Colombiyada devlet baskani isyancilarla direk görüsüyor,bizde ise halen karsi taraf ciddiye bile alinmiyor,sevabiyla günahiyla öcalan bu konuda tek samimi kisi,bu ne vurdumduymazliktir cözüm süreci diyorsunuz ama karakollar yapiyorsunuz,halen barista direten kürtleri anlamak cok zor.