İmralı'ya 400 bin liralık güvenlik cihazı

Abdullah Öcalan'ın yanına yeni mahkum getirilmesi için yaptırılan cezaevine 400 bin liralık güvenlik cihazı alındı

Fuat KARS

İMRALI Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’a ‘arkadaş’ getirilmesi için yaptırılan İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne alınan güvenlik kameraları ve X-Ray cihazları için 400 bin lira harcandı.
Diğer F Tipi cezaevlerine göre daha teferruatlı planlanarak inşa edilen İmralı Yüksel Güvenlikli F Tipi Cezaevi için teknolojinin tüm imkanları seferber edildi. Abdullah Öcalan'dan başka diğer mahkumların da gelmesiyle hareketliliğin artacağı düşünülerek bu cezaevine X- Ray cihazı alındı. Son sistem güvenlik kameraları ile donatılan cezaevinin dışı gece görüş olanağı sağlayan kameralar yerleştirildi.
Abdullah Öcalan ve yanına gelecek diğer PKK'lıların, havalandırmada bahçede buluşacakları şekilde koğuşları düzenlendi. Cezaevinde mahkumlar için hobi odası hazırlandı. Burada görev yapacak Adalet Bakanlığı'na bağlı personel belirlenirken, mahkumların haftanın bir günü avukatları, 15 günde bir aileleriyle yapacakları görüşmeler sırasında görev alacak personel görüntülenip kayıt altına alınacak.
İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne yeni gelecek 8 mahkumun isimlerinin belirlenmesinde sorun çıktığı, bu nedenle nakillerin geciktiği ileri sürüldü. Adalet Bakanlığı’nın geçen hafta ilk etapta 5 mahkumun İmralı’ya nakledileceğini duyurması, bu konudaki sorun olduğu yorumlarına neden oldu. (dha)