İmralı'ya üçüncü heyet hafta başı

‘Çözüm süreci’nde gözler Abdullah Öcalan’ın yol haritasını açıklayacağı ifade edilen 21 Mart’taki Nevruz kutlamaları öncesinde BDP ’lilerin İmralı’da yapacağı 3. görüşmeye çevrildi. İmralı’ya 3. heyetin bu hafta değil, önümüzdeki hafta başında gitmesi bekleniyor.
BDP ve KCK Avrupa ’nın ardından Kandil’in cevap mektubunu hazırladığı da öğrenildi. Kandil’in mektubu BDP’ye ulaştıktan sonra, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Abdullah Öcalan’a verilecek. Yanıtları değerlendirecek olan Öcalan, ‘yol haritasına’ son şeklini vererek, kendisini ziyaret edecek BDP’liler aracılığıyla kamuoyuna açıklayacak. Ayrıca BDP heyeti aracılığıyla Nevruz’da Öcalan’ın ‘ataşkes çağrısı’ yapması da bekleniyor. 3. heyetin İmralı’ya ne zaman gideceği ise henüz netleşmedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, salı günü yaptığı açıklamada, “Perşembe-cuma günü olabilir. Geçen hafta da söylemiştim, bu haftanın sonlarına doğru da olabilir, bir sonraki haftanın başlarına da kalabilir” demişti. Ancak, BDP heyetinin bu hafta değil, hafta başında İmralı’ya gideceği öğrenildi. Görüşmenin Nevruz’dan, yani 21 Mart Perşembe gününden önce yapılacağı kaydedildi.
İmralı’ya gidecek 3. heyette kimlerin yer alacağı da tartışılan bir başka konu. Kulislerde, hükümetin ikinci görüşmede yer alan isimlere görüşmenin içeriğinin medyaya sızması nedeniyle soğuk baktığı, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın bu kez heyette yer alabileceği konuşuluyor. Ancak, BDP heyetinde bir değişikliğin olmayacağı belirtiliyor.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin de dün, İmralı’ya gidecek üçüncü heyetin belirlenip belirlenmediğiyle ilgili soru üzerine “Çok yakında öğreneceksiniz” demekle yetindi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, aynı konudaki soru üzerine “Çalışmalar sürüyor. Zannediyoruz kısa süre içinde sonuçlanacak. Tabii gelecek cevaplar, onların iletilmesi vesaire onlar normal yürüyor” diye konuştu.