İmtiyazlı sınıfa müdürden öfke

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Kartal'daki 'imtiyazlı sınıf'a soruşturma başlatıldığını açıkladı: "Bunu önce bir baba olarak kabul edemem. Kimse ırk, renk ya da zengin-fakir ayrımı yapamaz."

İSTANBUL- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Kartal'da Sabri Taşkın İlköğretim Okulu'nda 'imtiyazlı sınıf uygulaması' yapıldığı haberi üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Radikal'in dün 'İmtiyazlı, sınıflı, bölünmüş bir kitle' başlığıyla dün manşete taşıdığı haberde Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tam karşında bulunan Sabri Taşkın İlköğretim Okulu'nda altı sınıfa özel sınıf uygulaması yapıldığına yer verilmişti. Haberde bilgisayar, projeksiyon ve dolapların yer aldığı bu özel sınıflarda eğitim etütlerle birlikte tam gün sürdüğü, etüt öğretmenlerine ise 800 YTL fazla maaş verildiği anlatılmıştı.
Haberir ardından açıklama yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, böyle bir icraatı öncelikle bir baba olarak kabul edemeyeceğini vurgulayarak, iki müfettiş görevlendirdiğini söyledi. Özer şöyle konuştu:
"Eğer o okulda gerçekten böyle bir icraat yapılıyorsa, bu insan haklarına ve eşitlik ilkelerine de aykırı. Çocukların normal bir şekilde eğitim ve öğretim yapmasına da aykırı. İnceleme olayı doğrularsa, bakanlığımızın emir ve yönetmeliklerine göre gereği yapılır. Çocukları renk, ırk ayrımına, düşüncelerine, zengin veya fakirliklerine göre ayırmak hiçbir yöneticinin ne insani hakkıdır ne de verilmiş böyle bir talimat vardır."