'İmza metni' soruşturması: Kocaeli'de çok sayıda akademisyen gözaltında

'İmza metni' soruşturması: Kocaeli'de çok sayıda akademisyen gözaltında
'İmza metni' soruşturması: Kocaeli'de çok sayıda akademisyen gözaltında
"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bir bildiri imzalayarak Güneydoğu'daki sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlerini protesto eden ve 'müzakereye dönülmesi' çağrısı yapan akademisyenler hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Kocaeli'de 14 akademisyen gözaltına alındı. Listede 7 kişinin daha ismi var.

RADİKAL - "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli 14 akademisyen gözaltına alındı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza atan Kocaeli Üniversitesi'nde görevli 14 akademisyen gözaltına alındı. İki kişinin gözaltı kararının duyulmasının ardından İstanbul'dan geldiği, 5 kişinin ise "arandığı" belirtiliyor. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen akademisyenlerin ifadeleri alınıyor.

Gazetemizden İsmail Saymaz'a konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği İzmit Şube Başkanı Doğan Şimşek'in verdiği bilgiye göre "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Kocaeli Üniversitesi'nde görev yapan 21 akademisyen için gözaltı kararı alındı. Polis bu sabah 12 akademisyeni evinden gözaltına aldı. Evde arama yapılmazken, akademisyenler sağlık kontrolü sonrasında İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şimşek, evleri İstanbul'da bulunan 9 akademisyenin ise İzmit'e doğru yola çıktıklarını belirterek, "Bu kişiler de geldikten sonra savcılık ifade işlemlerine başlayacak. İfadeler Emniyet'te mi, adliyede mi alınacak, şu an belli değil" dedi.

BAŞSAVCI'DAN AÇIKLAMA 

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük bildiriye imza atan akademisyenler hakkında soruşturma açıldığını belirterek, "21 kişi hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak', 'Devletin manevi şahsiyetini tahkir etmek' gibi suçlardan soruşturma açıldı" dedi. Bildiriye imza atanlar arasında Kocaeli Üniversitesi'nden 19 kişinin görüldüğünün sorulması üzerine Küçük, "2 kişi daha tespit edildi. 21 kişi hakkında soruşturma açıldı" diye cevap verdi.

Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, soruşturma kapsamında 14 kişinin kentte gözaltına alındığını, 2 kişinin ise İstanbul'dan geldiğini, 5 kişinin ise arandığını söyledi.

Gözaltına alınan akademisyenlerin isimleri şöyle:

Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç Dr. Burcu Yakut Çakar, Yrd. Doç Dr. Derya Keskin, Doç. Dr. Gül Koksal, Doç. Dr. Güven Bakırezer, Doç. Dr. Hakan Koçak, Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr. Mehmet Cengiz Erçin, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ruhi Demiray, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç. Dr. Özlem Özkan, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Yücel Demirer, Prof. Dr. Zelal Ekinci.

BARO BAŞKANI: YARGI YOLU İLE TOPLUM SİNDİRİLİYOR

Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe akademisyenlerin gözaltına alınış şekillerini eleştirerek, "Söz konusu bildirinin içeriği, dili ve şekli sorun olabilir. Bildirinin içi suç unsuru da taşıyabilir, buna itirazımız yok. Ama bildiriden bağımsız olarak sabahki operasyonu değerlendirdiğimizde gözaltına alınan akademisyenlerin hepsi Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı çalışan sabit ikamet sahibi ve Kocaeli kamuoyunun yakından tanıdığı insanlar. Delil karartma gibi bir durumu da yok. Zaten ortada suç unsuru olan tek bir bildiri var. O da zaten bilinen bir bildiri. Böyle olduğu halde savcı beyin bir telefonu ya da bir tebligatı ile ifade verebileceklerken bu yöntemin seçilmesi Türkiyemizin son durumdaki yeni bir versiyonudur. Bu da buna uygun bir durum diye düşünüyorum. Geçmişte de benzer olaylar yaşandı" dedi.

Yargı yolu ile toplumun sindirilmek ve korkutulmak istendiğini belirten Sertif Gökçe, akademisyenlerin gözaltına alınışını şöyle değerlendirdi:

"Bu olay bir kez daha gösterdi ki yargı tamamen bağımlı, taraflı ve talimatla hareket etmektedir. Yargı yoluyla toplum sindirilmek ve korkutulmak istenmektedir. Geçmişteki benzer olaylarda da gördüğümüz gibi yargı tamamen bir araç olarak kullanılmakta, bu da toplumu ciddi anlamda ayrıştırıp bölmekte. Her zaman söylediğimiz gibi bir ülkede adalet çökerse herkes çöker. Şu an adaletin çöktüğü durumdayız."

 

ÜNİVERSİTE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI
 
Kocaeli Üniversitesi Senatosu ise dün yaptığı açıklama ile akademisyenler hakkında idari soruşturma açıldığını belirterek, şu açıklamada bulunmuştu: 

"Çeşitli üniversitelere mensup bir grup akademisyen tarafından yayınlanan bildiri tüm yurtta olduğu gibi üniversitemizde de büyük infial yaratmıştır. Devletimizin birliği ve bekası için güvenlik güçleri tarafından vatan toprağında teröre karşı verilen kahramanca mücadeleyi; bu uğurda dökülen şehit kanlarını hiçe sayarak "katliam ve kıyım" olarak nitelendirmek demokratik hak ve özgürlük kavramı ile asla bağdaşmamaktadır. Terörün her türlüsünün karşısında yılmadan duran Kocaeli Üniversitesi, bazı akademisyenlerin bu yaklaşımını teröre destek olarak görmekte ve yayımlanan bildiriyi şiddetle kınamaktadır. Bu bağlamda kurumumuzdaki ilgili kişiler hakkında Rektörlüğümüzce idari soruşturma süreci başlatılmıştır."

MERSİN'DE 20, ANTEP'TE 4 AKADEMİSYENE SORUŞTURMA

Bu arada Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, "Barış için akademisyenler inisiyatifi" bildirisine imza atan 20 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Gaziantep Üniversitesi'nde de rektörlük, 4 öğretim üyesi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Gaziantep Üniversitesi'nde görevli Yardımcı Doçent Doktorlar Fulya Doğruel, Çağrı Aslan, Pınar Şenoğuz ve Rana Gürbüz hakkında 'Barış için akademisyenler inisiyatifi' nin bildirisine imza attıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.