İnadına sessizlik

F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçları ardından 23 ölü bırakarak 236'ncı günde devam ediyor.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçları ardından 23 ölü bırakarak 236'ncı günde devam ediyor. Tahliye olduktan sonra ölüm orucunu Büyükarmutlu Mahallesi'nde bir evde sürdüren Sevgi Erdoğan, Adalet Bakanlığı yetkililerinin insani talepleri karşılamak için en ufak bir çabasının bile olmadığını söyledi. Bakanlığı suçlayan Erdoğan, "Bir yandan insanlar ölüm orucunda hayatını yitirecek, diğer yandan zorla müdahale ile sakat bırakılan insanların sayısı artacak ve böylelikle cezaevlerini yönetmek basitleşecek. Ölüler ve sakatlar cezaevlerinde problem çıkartamazlar. Onların planı işte bu" diye konuştu.
Eylemi bitirmeye yönelik somut bir adım
atılmazken, F tipi cezaevlerinde ölüm orucuna katılanların sayısı da arttı. 11 ve 20 Mayıs ile 3 Haziran'da eyleme başlayan yeni ekiplerle birlikte şu anda 500'den fazla tutuklu ve hükümlü ölüm orucunda bulunuyor. Zorla müdahale edilen eylemcilerden 44'ü ise wernicke-korsakoff hastası olarak 'yaşamını sürdürüyor'.
Eyleme ilk başladıklarında F tipi cezaevlerinin kapatılması ve DGM ve Anti-Terör Yasası'nın değiştirilmesi koşullarının da yer aldığı taleplerini değiştiren tutuklu ve hükümlüler tecrit, düşünceleri yok etmek isteyen yasak ve uygulamalar ile kalıcı sakatlığa yol açan zorla müdahalelere son verilmesini istiyor.
'Tecrit kaldırılmalı'
Tutukluların ölüm orucundaki taleplerinin azaldığını vurgulayan Sevgi Erdoğan,
"Tutuklular, tecritin kaldırılmasını ve gayriinsani koşulların düzeltilmesini istiyor. F tipi cezaevlerinde tecritin somut olarak kaldırılması gerekir. Herhangi bir şarta bağlı olmadan, bir daha elde etmek için yine eylem yapılmasına gerek kalmadan tecrit sorunu kesin olarak çözümlenmelidir. Herkes tecrite karşı olduğunu söylüyor ama çözüm konusunda adım atan yok. Kimlikler yok edilmeye çalışılıyor" dedi.
'Ölüler sorun çıkarmaz'
Bakanlığın tutukluların elindeki silahı tersine çevirmek istediğini öne süren Erdoğan şunları söyledi: "Eylem uzadıkça sakat kalan ve ölenlerin de sayısı artacak. Bakanlık da 'bunlar kendi kendilerini öldürüyor, Örgütlerinin zoruyla ölüyorlar' diyerek sorunu kendi dışındaymış gibi göstermeye devam edecek. Bu arada, ölen ve sakat kalan insanların sayısı arttıkça cezaevlerini yönetmek de basitleşecek. Ölüler ve sakatlar cezaevlerinde problem çıkartamazlar. Onların planı işte bu."