İnan: Keşke ilk vagon kopsaydı

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan, Sakarya'da meydana gelen tren kazasında ölü sayısının fazla oluşunun, vagonlarla lokomotifin birbirinden ayrılmamasından kaynaklandığını söyledi.

SAKARYA - TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan, Sakarya'da meydana gelen tren kazasında ölü sayısının fazla oluşunun, vagonlarla lokomotifin birbirinden ayrılmamasından kaynaklandığını söyledi.
Genel Müdür Yardımcısı İnan, birinci vagonun, lokomotifle bağlantıyı sağlayan kancası kopmadığı için raydan çıktıktan sonra 329 metre sürüklendiğini belirtti. İnan, "Vagonların devrilmesinin ardından o kadar sarsıntıya rağmen kanca ayrılmamış ve vagon yüzlerce metre sürüklenmiş. En fazla can kaybı da bu vagonda oldu. Eğer kaza anında kanca ayrılsaydı, ilk vagon da diğer vagonlar gibi kısa bir süre sonra savrulacak ve kaybımız bu kadar yüksek olmayacaktı" dedi.
İTÜ'den heyet geldi
Araştırma için gelen yabancı heyetlerinin ardından dün de Pamukova Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) bir heyet Pamukova'ya gelerek kaza yerinde incelemelerde bulundu. Pamukova Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu'nun başkanlığında kaza yerine gelen Prof. Dr. Işık Erdi, Doç. Dr. Nevzat Ersenal, Doç. Dr. Zübeyde Öztürk raylarda ve vagonlarda incelemelerde bulunarak notlar aldı. Yaklaşık iki saat kaza yerinde incelemelerde bulunan heyet etrafa yayılan her türlü parça ve vagonlardan kopan yaylar ve dingil parçalarını da bir çuvala doldurarak incelenmek üzere götürdü.
(dha, aa)