İnce'den 'ince' bir girişim

CHP'nin öğretmen kökenli milletvekillerinden Muharrem İnce, Ankara'da bir okulda boş geçen fizik derslerine öğretmen olarak girmek için TBMM Başkanlığı'ndan izin istedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - CHP'nin öğretmen kökenli milletvekillerinden Muharrem İnce, Ankara'da bir okulda boş geçen fizik derslerine öğretmen olarak girmek için TBMM Başkanlığı'ndan izin istedi.
Yalova Milletvekili İnce, TBMM Başkanlığı'na bugüne kadar görülmeyen bir başvuruda bulundu. Ankara'nın Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Balgat semtinde bulunan Ömer Seyfettin Lisesi'nde bazı sınıflarda fizik derslerinin boş geçtiğini öğrendiğini belirten İnce, okul müdürünün girişimlerine rağmen şu ana kadar sorunun çözülmediğini anlattı. İnce, öğrencileri mağdur ettiğine dikkati çekti ve "Fizik dersi öğrencilerin gireceği üniversite sınavında çok önemlidir. Bu derslerin boş geçmemesi için bir fizik öğretmeni olarak, hiçbir ücret talep etmeksizin görev almak istiyorum" dedi.
Anayasa'nın 82. maddesinin, milletvekillerinin, devlet ve diğer kamu tüzel kişilikleriyle bunlara bağlı kuruluşlarda görev yapmasını engellediğini anımsatan İnce, şu görüşleri dile getirdi: "Ancak aynı maddenin sondan ikinci fıkrasında 'Bir üyenin altı ayı aşmamak üzere Bakanlar Kurulu'nca verilecek geçici bir görevi kabul etmesi, Meclis'in kararına bağlıdır' denilmekte. Bu talebimi gerçekleştirmek açısından TBMM Başkanı olarak, içtüzük ve ilgili kanunlar açısından bir sakınca yok ise, Bakanlar Kurulu'na başvuruda bulunmak istiyorum. Bu konuda şahsımın bilgilendirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim."