İncirlik Irak'a taşındı

Irak'ta başlatılan yeni yapılanma nedeniyle Amerikalılar, bulundukları bölgelerde yer hizmetlerinde çalıştırmak üzere Türkiye'den işçi alımlarını sürdürüyor.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Irak'ta başlatılan yeni yapılanma nedeniyle Amerikalılar, bulundukları bölgelerde yer hizmetlerinde çalıştırmak üzere Türkiye'den işçi alımlarını sürdürüyor. İşçi alımında İncirlik Üssü'nün bulunduğu merkez Yüreğir ilçesine bağlı 20 bin nüfuslu İncirlik beldesinde yaşayanlara öncelik tanınıyor.
Tanıyorlar, güveniyorlar
Bunun nedeni ise, İncirlik'te 1950'de kurulan hava üssüne konuşlanan ABD'lilerin bu beldede yaşayıp bir süre yanlarında çalışan insanları tanımaları, güvenmeleri ve İncirliklilerin İngilizce bilmeleri. ABD'lilerin işçi, gıda ve malzeme ihtiyaçlarını da yine İncirlik beldesinde kurulu olan iki Türk şirketi karşılıyor.
Irak'a gidenlerin sayısı 3 bini bulurken, İncirlik'te işsiz kalmadı. ABD'lilere hediyelik eşya ve giyim satan 20'yi aşkın esnaf da Irak'ta ABD'lilerin olduğu bölgelerde mağaza açtı.
Yabancı firmalar da Irak'ta çalıştıracağı işçileri İncirlik'ten götürmeyi tercih ediyor. Bu amaçla Lübnanlı bir işadamı da beldede, Irak'a götürmek üzere 200 işçi aramaya başladı.
İncirlik Belediye Başkanı Vedat Karadağ'ı ziyaret eden Lübnanlı işadamı, hayat sigortası yaptırmak şartıyla 400 ile 1500 ABD Doları arasında ücretle çalışacak işçi bulmaları konusunda yardım talep etti. Belediye aracılığıyla Irak'a çalışmak için gitmek isteyenlerin isimleri alınıp Lübnanlı işadamına verildi.
Başkan Karadağ: Memnunuz
İncirlik Belediye Başkanı Karadağ, şunları söyledi: "Beldemizde işsizlerin iş bulmasından memnun olduk. Gidenlerin çoğu süper İngilizce biliyor. İzne gelenler memnun olduklarını söylüyor. ABD'lilerin bulunduğu güvenlik şeridinden çıkmadıkları sürece tehlikenin olmadığını, akşam dışarı çıkanlar için tehlike olduğunu belirttiler. Öncelikli olarak İncirlik'teki işsizleri seçmeleri bizi memnun ediyor."
İncirlik beldesi ve çevre köylerdeki işsizler Irak'a çalışmaya gidince, belde sokakları ıssızlaştı. İncirlik'teki dört mahallenin muhtarı, "Beldede genç kalmadı. Hepsi Irak'a gitti" dedi. Irak'a daha önce otobüslerle götürülen Türk işçiler, rehin alma ve öldürülme olaylarından sonra artık uçakla götürülmeye başlandı.