İncirlik Üssü devrede

7 Ocak 2004'te başlayan rotasyon çerçevesinde şimdiye kadar 700 asker İncirlik üzerinden Irak'tan ABD'ye nakledildi.

ABD'nin Irak'taki askerlerinin rotasyonu için İncirlik Üssü'nü kullanımının teknik nitelikte ve sadece transit geçişle sınırlı olduğu, bu nedenle TBMM'den izin alınmasına gerek olmadığı belirtildi.
Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD'nin İncirlik Üssü için ilettiği talep, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve ilgili kurumlarca kapsamlı şekilde değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucu, Anayasa'nın 92. maddesi çerçevesinde TBMM'nin iznine gerek olmadığı saptamasının yapıldığını belirten kaynaklar, İncirlik Üssü'nü kullanacak Amerikan askerlerinin sadece transit geçiş yapacaklarına dikkati çekti.
Bakanlar Kurulu'nun 23 Haziran 2003 tarihli ve 5755 sayılı kararı çerçevesinde dost ve müttefik ülkelerin, BM Güvenlik Konseyi'nin 1483 kararı doğrultusunda bazı kolaylıklardan faydalanmakta olduğunu söyleyen aynı kaynaklar, bu çerçevede Irak'a gönderilen insani yardımların en çok Türkiye üzerinden geçirildiğini kaydetti.
Kaynaklar, İncirlik Üssü'nün Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bağlamında Afganistan'daki birlikler için de kullanılmasına devam edildiğini ifade etti.
ABD'nin Irak'taki askerlerinin rotasyonu sürecinin 4 ay sürmesi beklenirken, 7 Ocak 2004'te başlayan rotasyon çerçevesinde şimdiye kadar 700 asker İncirlik üzerinden Irak'tan ABD'ye nakledildi. Kaynaklar, İncirlik Üssü'nü transit olarak kullanarak Irak ve ABD'ye gidecek Amerikan askeri sayısının toplam 120 bin olacağını kaydetti.

ÜSDEN ÇIKAMAYACAKLAR

Amerikalı askerler, Irak'a geliş gidişleri sırasında İncirlik üssünü transit amaçlı kullanacaklar ve üs dışına çıkamayacak. Üssün altyapısı hazır olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyleyen yetkililer, Türkiye ile ABD arasında yapılan düzenlemeyle, Irak'tan gelecek askerlerin transit yolculukları için bazı hangarların tahsis edildiğini açıkladı.