'İncitme canı incitme'

'İncitme canı incitme'
'İncitme canı incitme'
Çocukları, Neşet Ertaş'ın ölümünün 1'inci yıldönümünde babaları için mezar yaptırdı. Mezar taşına "Sakın ola ha insanoğlu, incitme canı incitme" yazıldı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın mezarı, önceki gece gece yarısına kadar çalışılarak tamamlandı. Mezarın baş kitabesinde “Sakın ola ha insanoğlu, incitme canı incitme. Her can bir kalp Hakk’a bağlı, incitme canı incitme. Sevgi, Saygı, Hoşgörü” yazısı bulunuyor. Altında ‘Garip’ Neşet Ertaş yazıyor. Mezarın ayak kitabesinde ise ‘Muharrem Oğlu Neşet Ertaş’ yazısıyla beraber doğum ve ölüm tarihleri yer aldı.
‘Bozkırın Tezenesi’ Ertaş, geçen yıl 25 Eylül’de öldü. Ünlü ozana mezar yaptırmak isteyen resmi ve özel çok sayıda talip vardı. Ancak çocukları “Evlatları olarak biz yaptıracağız” diyerek talepleri geri çevirdi. Neşet Ertaş’ın ikisi Almanya’da, biri de Türkiye ’de yaşayan 3 çocuğu bulunuyor. Anadolu geleneklerine uyarak 1 yılın dolmasını bekleyen Ertaş’ın çocukları mezarı babalarının ölüm yıldönümüne yetiştirdi. Mezar yapımına Kırşehir Belediyesi de teknik ve lojistik destek verdi. Bugün sabah hazır hale gelen mezarın çevre düzenlemesi belediye tarafından bir-iki gün içinde tamamlanacak.
Ertaş’ın çocukları Hüseyin, Döne ve Canan Ertaş ile akrabaları ve sevenleri dün kabrin bulunduğu Bağbaşı Mezarlığı’nda bir araya gelip dua etti. Mezar başında din görevlisi tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Ardından Ertaş’ın yakınları ve sevenleri halk ozanının babası Muharrem Ertaş’ın evinin önünde kurulan çadıra geçti. Burada, konuklara yemek ikramında bulunuldu.
Neşet Ertaş, ölümünün 1’inci yıldönümünde konserlerle anılıyor. Kırıkkale Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ustalar Topluluğu, Ertaş için önceki gün konser düzenledi. Ertaş anısına 28 Eylül’de Kırşehir’de düzenlenecek Altın Bağlama Ödül Töreni’nde Başbakan Erdoğan da sahneye çıkıp sanatçılarla ‘Gönül Dağı’nı seslendirecek.