Independent: Türkiye tehlikeli şekilde istikrarsızlaşıyor

Independent: Türkiye tehlikeli şekilde istikrarsızlaşıyor
Independent: Türkiye tehlikeli şekilde istikrarsızlaşıyor
İngiliz Independent gazetesi dün akşam Ankara'da düzenlenen ve en az 34 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı manşetinden duyurdu.

RADİKAL - İngiltere'de yayınlanan Independent gazetesi bugün "Ankara'da yeni terör saldırısı" manşeti ile çıktı.

Gazete, saldırının korku uyandırdığını ve Türkiye'nin giderek tehlikeli şekilde istikrarsızlaştığı yönünde endişeleri artıracağını yazdı.

Independent'taki Laura Pitel imzalı haberde, Türkiye'nin başkentinin kalbinde intihar saldırısı düzenlendiğine ve bunun Ankara'da 6 aydan kısa bir süre içinde düzenlenen üçüncü saldırı olduğuna dikkat çekiliyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre Independent'taki haberden bazı satırlar şöyle:

"Saldırıyı hemen üstlenen olmadı. Ancak Reuters'a konuşan Türk yetkililer ilk bulguların, saldırıların PKK ya da ona bağlı bir grup tarafından düzenlenmiş olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Daha sonra da Türkiye'de giderek alışıldığı üzere yetkililer, saldırıyla ilgili haberlere ülke çapında yayın yasağı koydu."

'BATI BAŞKENTLERİNDE DE ALARMA YOL AÇACAK'

Independent, Ankara'da bir aydan kısa bir süre önce de (17 Şubat) askeri bir konvoya yönelik bombalı saldırıda 30 kişinin hayatını kaybettiğini, bu saldırıyı TAK'ın (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendiğini hatırlatıyor.

TAK, açıklamasında, "Bu eylem Cizre'de bodrumlarda hunharca katledilen savunmasız, yaralı sivil insanlarımızın intikamı için yapılmıştır" ifadesini kullanmıştı. Bu bilgiye de yer verilen Independent'taki haberde, son saldırının Avrupa'da da büyük yankı uyandıracağı yorumunu yapıyor:

"Son bombalı saldırı, Batılı ülkelerin başkentlerinde de alarma yol açacaktır. Zira bir NATO üyesi olan Türkiye, uzun süredir Avrupa ile Suriye, Irak ve ötesi arasında önemli bir tampon bölge olarak görülüyordu."

Saldırıda hayatını kaybeden Ozancan, gar patlamasında arkadaşını yitirmişti

ABD'den 'uyarı' açıklaması

Kılıçdaroğlu:Toplumsal barış ve huzurumuz hedef alınmıştır

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Ciddi bulgular var

Pereira: 'Burada devam etmeye değer mi?'