Independent: Türkiye'nin yeni ve tekin olmayan yüzü

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın polislerle birlikte çekilen görüntülerinin yayımlanması yabancı basında da yankı buldu.

LONDRA - Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın polislerle birlikte çekilen görüntülerinin yayımlanması yabancı basında da yankı buldu. Independent gazetesi, görüntüleri, "Türkiye'nin tekin olmayan yüzü" şeklinde değerlendirdi.
Independent'ın dünkü sayısındaki Peter Popham imzalı haberde, Dink'in cenazesinde kalabalık grupların "Hepimiz Ermeniyiz" sloganları atmasından iki hafta sonra "Türkiye'nin yeni ve tekin olmayan yüzünü gösterdiği" yorumu yapıldı.
Milliyetçi yükseliş
Türkiye'deki gazete ve televizyonların Samast'ın Türk bayrağı önünde ve polislerin yanında gururla poz verirken gösteren görüntüleri yayımladığı belirtilen haberde, görüntünün fonunda Atatürk'ün "Vatan toprağı kutsaldır ve kaderine teslim edilemez" sözlerinin bulunduğu vurgulandı. Olayın şaşkınlığa neden olduğu anlatılan haberde, yorumcuların da görüntüleri bu yıl hem Parlamento hem de Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşayacak Türkiye'de aşırı milliyetçiliğin yükselişinin bir başka işareti olarak gördüğü ifade edildi.
Dink'in Türklerin soykırımla yüzleşmeleri gerektiğini söylediği belirtilen haberde ancak aynı Dink'in Fransa'da Ermeni soykırımı iddialarının inkârını suç sayan tasarının yasalaşması halinde Fransa'ya giderek bu yasayı ilk olarak kendisinin deleceğini söylediği de hatırlatıldı. Haberde Dink'in, Ermeniler için "Kanlarını Türk nefretinden temizlemesi gerektiğini" yazdığını ancak bu sözlerin milliyetçi internet sitelerinde "Türk kanı kirli" olarak kullanıldığı ifade edildi.