İnegöl'de, AVM'deki Hıristiyan ve Musevi dua odaları 'çevre baskısı'yla kapatıldı

İnegöl'de, AVM'deki Hıristiyan ve Musevi dua odaları 'çevre baskısı'yla kapatıldı
İnegöl'de, AVM'deki Hıristiyan ve Musevi dua odaları 'çevre baskısı'yla kapatıldı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yeni açılan Mobiliyum alışveriş merkezinde, mescidin yanı sıra bir Hıristiyan ve Museviler için de birer dua odası yapılmıştı. Ancak

İNEGÖL – Bursa'nın İnegöl ilçesinde,10 Mayıs'ta açılışı yapılan Türkiye 'nin en büyük mobilya alışveriş merkezi Mobiliyum AVM'de Hıristıyan ve Musevi müşteriler için yaptırılan dua odaları tepkiler üzerine kapatıldı. Mobiliyum AVM Genel Müdürü Yusuf Şen, gelen misafirlerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri adına iki küçük dua odasının ayrıldığını belirterek, "Burada kilise ya da havra yapmadık. Bunları tefriş etmedik. Burada herhangi bir din görevlisi görevlendirmedik" dedi.

Türkiye'nin en büyük kapalı alana sahip mobilya AVM'si 'Mobiliyum'un 10 Mayıs günü törenle hizmete açıldı. Açılışını Anneler Günü dolayısıyla kadınların yaptığı 225 bin metrekare kapalı alanda, 200 yerli mobilya üreticisini tek bir çatı altında müşterileriyle buluşturan Mobiliyum AVM'de, gelen misafirler için yapıldığı bildirilen kilise ve sinagog odaları tepkilere neden oldu.

Tepkiler üzerine bu odalar kapatıldı ve kapatma kararı Mobiliyum AVM Genel Müdürü Yusuf Şen tarafından yapılan yazılı açıklama kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada, şöyle denildi:

"Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu Mobilya AVM'de çok sayıda yabancı müşterimiz ve misafirimiz olacağından; onlar için dua odası yaptık. Bunların ibadetlerini yerine getirebilmeleri adına iki küçük dua odası ayırdık. Biz Mobiliyum AVM'de bir kilise ya da havra yapmadık. Bunları tefriş etmedik. Burada herhangi bir din görevlisi görevlendirmedik. Buna rağmen yanlış anlaşılmadan kaynaklanan kamuoyundaki bu hassasiyeti giderme adına kararımızı gözden geçirdik ve bu iki dua odasını gündemimizden kaldırdık. Artık Mobiliyum AVM'de bu iki oda olmayacak. Konu ile ilgilenen, hassasiyet gösteren tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Türkiye'nin en büyük mobilya mağazası olarak tanıtılan ve açılışı 10 Mayıs'ta yapılan AVM, Musevi ve Hıristiyan müşteriler için inşa edilen dua odaları nedeniyle gerek yerel medya gerek ulusal ölçekteki bazı basın organları tarafından hedef gösterilmişti. 

Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre, Mobiliyum AVM Kurucu Başkanı Haluk Özbek de yaptığı yazılı açıklamada "İnegöl’ümüze, uluslararası kimliğe sahip, bu denli büyük bir projeyi kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşarken, Mobiliyum projemizde mescit olmasının yanı sıra yabancı ibadethanelerin de yer alması sebebiyle bazı gruplar tarafından, hiç hak etmediğimiz, çirkin ve anlamsız saldırılara maruz kaldık” dedi.

(DHA - CİHAN - RADİKAL)