İnegöl'ün tarihi çarşısı yandı

İnegöl'ün tarihi çarşısı yandı
İnegöl'ün tarihi çarşısı yandı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 20 işyerinin bulunduğu 185 yıllık tarihi Beylik Hanı'nda yangın çıktı.

İNEGÖL - İnegöl'deki Cuma Mahallesi Belediye Caddesi'nde bulunan 185 yıllık tarihi Beylik Hanı'nda bugün saat 07.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, kısa sürede işhanında bulunan ayakkabıcı, gümüşçü, lokanta, kuyumcu, eczane olan işyerlerine sıçradı. İhbar üzerine sevk edilen İnegöl itfaiyesi ekipleri büyük bir bölümü ahşap olan işhanındaki yangına müdahalede yetersiz kalınca Bursa, Yenişehir ve en yakın beldelerde bulunan itfaiye araçları sevk edildi.

2.5 SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI
2.5 saatlik çalışma sonucu 30 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın kontrol altına alındı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışmalarını sürdürdüğü yangında 25’e yakın işyeri zarar gördü. Görgü tanıklarının çatıdan geçen elektrik tellerinin çıkan kıvılcımla başladığını öne sürdüğü yangınla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Yangın söndürme çalışmalarını izleyen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yangının çok üzücü bir olay olduğunu belirterek, "Burası tarihi bir bina. Yangının söndürülmesi için itfaiye ekiplerimiz ellerinden geleni yaptı. 25-30 işyeri zarar gördü. Yarın sabaha kadar ekiplerimiz çalışarak, bölgenin temizliğini yapacaklar" dedi. Aktaş, itfaiyenin geç müdahale ettiği iddialarıyla ilgili olarak, "İhbar saati belli. Ekiplerimiz 7 dakika içinde olay yerine gelip müdahale etti" diye konuştu.

BEYLİK HANI
'Akarsu', 'Güven Çarşısı' veya 'Cafer Paşa Hanı' isimleri ile de bilinen Beylik Hanı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki kayda göre 1827-1828 yıllarında Cafer Paşa tarafından yaptırıldı. Kuzeybatı- güneydoğu yönünde dikdörtgen planlı, açık avlulu hanın dikey kenarlarında birer kapı bulunuyor. 35.70x9.65 metre ölçüsünde olan, avlusu da bulunan hanın ana yapısı kesme taştan yapılma Beylik Hanı 1950’li yıllarda onarımı sırasında eski özelliğini yitirdi. Üzerindeki kurşun kaplama da aynı yıl sökülerek kiremit çatı konulurken, sadece güneybatıdaki giriş kapılarından biri orijinalliğini koruyor. (Seyfettin ARAS/DHA)