İneklerden çocuklara destek

Sokakları üç aydır açık hava sergisine dönüştüren inek heykelleri, dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki müzayedeyle sona erdi.

İSTANBUL - Sokakları üç aydır açık hava sergisine dönüştüren inek heykelleri, dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki müzayedeyle sona erdi. 'Cowparade'de sergilenen ineklerin satışından elde edilen 900 bin YTL, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), TEMA Vakfı ve Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği'ne aktarıldı.
Müzayedede, sanatçıların 76 inek heykeli, 5 bin YTL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Etkinliğin ana sponsoru Sütaş, müzayedede toplam 15 inek heykeline 200 bin YTL ödedi. Ömer Uluç'un 'Lucy ve Kız Arkadaşları' isimli iki inekten oluşan eseri, 30 bin YTL ile en yüksek fiyata alıcı buldu.
Sütaş'ın ana sponsorluğunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik boyunca İstanbul sokaklarında toplam 150 sanatçının 185 inek heykeli sergilenmişti. Dünyanın 55 kentinde yapılan etkinlik ilk olarak 1998 yılında, İsviçreli sanat yönetmeni Walter Knapp ile heykeltıraş oğlu Pascal Knapp'ın projesi olarak sokaklarda görülmeye başlanmıştı.