İnfaza dört yıl ceza

Üniversite öğrencisi Birtan Altınbaş'ı
'suçunu itiraf ettirmek için öldürmek'ten yargılanan dört polis, dört yıl altı ay 10'ar gün ağır hapis cezasına çarptırıldı.

ANKARA - 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dört polis memurunu, Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş'ı 1991'de 'suçunu itiraf ettirmek amacıyla öldürmek kastı taşımaksızın
faili belli olmayacak şekilde ölümüne sebebiyet verdiği' gerekçesiyle 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına mahkûm etti.
Altınbaş davası 10 yıl sonra sona erdi. Karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Hasan Cavit Orhan, İbrahim Dedeoğlu ile sanık ve müdahil avukatları katıldı.
Başkan Nuri Yılmaz, son savunmaları dinledikten sonra sanıklar İbrahim Dedeoğlu, Sadi Çaylı, Hasan Cavit Orhan ve Süleyman Sinkil'in, sorgulama ekibinde görevli olarak maktulün sorgusunu yaptığı sırada, 'suçunu itiraf ettirmek amacıyla öldürmek kastı taşımaksızın müessir fiilde bulunarak faili belli olmayacak şekilde maktulün ölümüne sebebiyet verdiği' gerekçesiyle, TCK'nın 452/1 maddesi uyarınca sekizer yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.
TCK'nın indirim maddelerinin uygulandığını bildiren Yılmaz, sanıkların 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına mahkûm edildiğini belirtti. Sanıklar, 3'er yıl kamu hizmetinden yasaklandı.
Sanıklar Tansel Kayhan, Talip Taştan, Mehmet Kırkıcı ve Muammer Eti'nin delil yetersizliğinden beraatini kararlaştıran mahkeme, Ahmet Baştan ve Naim Kılıç'ın aramalara rağmen yakalanamadığından, bu sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasına ve gıyabi tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
'Beni işkenceci bilirler'
Sanıklar Sinkil ve Çaylı'nın avukatı, Adli Tıp Kurumu raporunun yetersiz olduğunu belirtip beraat isterken, hapis cezasına çarptırılan Dedeoğlu, savunmasında, 31 yıllık meslek hayatı boyunca örgütlerle mücadele ettiğini, bu nedenle örgütlerin boy hedefi olduğunu kaydeden Dedeoğlu, şöyle devam etti:
"Örgüt mensupları her yakalanışta, benim ve ekibimin işkence yaptığını söyledi. Konumum itibarıyla doğrudan sorguya katılmadım. Bazı belgelerde imzam mevcut. Maktule suçunu itiraf ettirmemiz için, zor kullanmamızı gerektiren bir neden de yoktu. Zira daha önce yakalanan örgüt mensupları olayı anlatıp delilleri ortaya koymuş, bir kısmı da idama mahkûm olmuştur. Dolayısıyla kendisine işkence yapmamızı gerektiren bir neden yoktur. Kaldı ki ilk yakalandığında da teslim edildiği ekibe zorluk göstermiş, kendisini birtakım yerlere çarpmak suretiyle yaralandığı da tutanaklarla bellidir. Dolayısıyla kendisine işkence yapmamız söz konusu değildir."
İddianamede, Birtan Altınbaş'ın, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri son sınıf öğrencisiyken,
yasadışı örgüte üye olduğu iddiasıyla 9 Ocak 1991'de gözaltına alındığı ve 15 Ocak 1991 günü kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademesi'nde öldüğü ifade ediliyordu.
12'şer yıl hapisleri isteniyordu
Sanıkların anlatımları, otopsi tutanakları ve Adli Tıp Kurumu raporuna göre, sanıkların Altınbaş'a uyguladıkları şiddetin sonucunda öldüğünün anlaşıldığı ifade edilen iddianamede, o dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Terörle Mücadele ve Siyasi Şube müdürlüklerinde görev yapan 10 sanığın, 10 yıl 6'şar aydan 12'şer yıla kadar hapse çarptırılmaları isteniyordu.