'İnfaz'a ödül gibi ceza

Sekiz yıldan altı aya
Adana'da, 'yasadışı örgüt operasyonu' sırasında temizlik işçisi Murat Bektaş'ı öldüren dört polise önce sekizer yıl hapis cezası verildi; ardından ceza altışar aya indirildi; sanık polislerden ikisi de beraat etti. 'Kastı aşan fiille adam öldürmek' ten hüküm veren mahkeme heyeti, bu cezayı da tecil etti.
Avrupa'ya gidecek
Adana 1. Ağır Ceza'daki davada savcılık, 'kanuni muafiyeti aşmak' ve 'kasten adam öldürmek'ten açılan davada toplam 150 yıl hapis cezası talep ediyordu. Karara tepki gösteren Bektaş ailesi, davayı AİHM'ye götüreceğini dile getirdi.

ADANA - 5 Ekim 1999'da Adana'da DHKPC'lilere ait hücre evine yapılan baskında Erdinç Aslan'ı ve yanlışlıkla bitişik dairede oturan temizlik işçisi Murat Bektaş'ı öldürdükleri iddiası ile tutuksuz yargılanan altı polis memurundan dördü 6'şar ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezalar tecil edilirken, iki polis için de beraat kararı verildi. Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz polis memurlarından Nurettin Bülbül, Haydar Erol, Ali Erdurucan, Eyüp Yalçınkaya ve Başkomiser Fevzi Mustan katıldı. Tayini çıkan Muammer Topaç ise gelmedi. Öldürülen Murat Bektaş'ın eşi Kezban Bektaş, annesi Fikriye ve babası Ali Bektaş karar duruşmasında hazır bulundu.
'Kastı aşan müessir fiil'
Mahkeme son savunmaların alınmasının ardından kararı açıkladı. Bektaş'ın öldürülmesi olayına katıldıkları iddia edilen Bülbül, Yalçınkaya, Erdurucan ve
Erol'un 'Kastı aşan müessir fiil sonucu ölüme sebebiyet vermek' suçundan TCY'nin 448. maddesine göre cezalandırılmasına, ancak TCY'nin 452/ 1 maddesi gereğince, suçun işleniş şekli, sanıkların kişilikleri, şahsi ve sosyal durumları göz önüne alınarak 8'er yıl ağır hapse çarptırılmasına karar verildi. Hafifletici nedenler göz önüne alınarak, bu cezalar 'TCY' nin 49'uncu maddesinin delaletiyle, 50'nci maddesi uyarınca' önce 1/6 oranına düşürüldü. Daha sonra TCY'nin 460'ıncı maddesi uyarında kalan ceza 1/2' ye indi. Son olarak da TCY' nin 59'uncu maddesi gereğince cezalar tekrar 1/ 6 oranında indirildi ve altışar ay yirmişer gün oldu. Üçer ay da memuriyetten men edilen polis memurlarına bu cezalar, sabıkasız olmaları, suç işleme eğiliminde olmamaları gerekçe gösterilerek tecil edildi.
Erdinç Aslan'ın öldürülmesi olayına katıldıkları öne sürülen Fevzi Mustan ve Muammer Topaç'ın ise TCK'nın 49. maddesi gereğince ceza tertibine yer olmadığından beraatine karar verildi.
Savcı 30'ar yıl istemişti
Savcı iddianamede, 'kasten adam öldürmek',
'kanuni muafiyet sınırlarının aşılması' suçlarını kapsayan TCK'nın 448, 463, 251, 31, 33, 40. maddelerinden sanık dört polis hakkında 24 ile 30 yıl, Aslan'ın öldürülmesine katılan iki polis hakkında da 6 ile 15 yıl arasında hapis cezası istemişti. Karardan sonra öldürülen Bektaş'ın eşi ve annesi sinir krizleri geçirirken "Devlet suçsuz insanları öldürsünler diye mi polise silah veriyor" diye tepki gösterdi.