İngiliz Büyükelçiliği'ni kırmızılı kadınlar bastı!

İngiliz Büyükelçiliği'ni kırmızılı kadınlar bastı!
İngiliz Büyükelçiliği'ni kırmızılı kadınlar bastı!
İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde Kraliçe Elizabeth'in doğum günü nedeniyle yapılan kutlamaya İngiliz ataşelerin eşleri ve başka büyükelçiliklerde görevli kadın ataşeler kırmızı elbise giyerek geldiler.

Radikal.com.tr - Hürriyet'ten Zeynep Şafak'ın haberine göre İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde dün sürpriz bir "Gezi Parkı’na destek eylemi" yapıldı. Gezi Parkı olaylarının simgesi haline gelen “kırmızılı kadın”a atıfta bulunan İngiliz ataşelerin eşleri ve başka büyükelçiliklerde görevli kadın ataşeler, İngiltere Milli Gün Resepsiyonu’na kırmızı elbise giyerek geldiler. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum günü ve İngiltere Askeri Günü münasebetiyle dün, Büyükelçi David Reddaway’in ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona hükümeti temsilen kimse katılmadı.
Kırmızılı davetliler bu renkte giyinmelerinin sebebini, “Gezi Parkı olaylarında Türk halkına destek vermek istedik” diye açıkladılar. CHP ’den, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile ABD ve Fransa Büyükelçileri başta olmak üzere çok sayıda diplomatik temsilcinin katıldığı resepsiyonda Büyükelçi Reddaway bir konuşma yaptı. Reddaway şunları söyledi, “ Türkiye ile İngiltere arasında stratejik işbirliği var. Suriye’deki trajedi konusunda birlikteyiz. İngiltere AB üyeliğinizi destekliyor. Ancak bu kolay olmuyor. Bunu kendi üyelik sürecimizden biliyoruz. Üyelik için gerekli reformları Türkiye’de yapmak için yanınızdayız. Sokaklarda olaylar yaşandığını, insanların barışçıl tepkilerini gösterdiklerini gördük. İnşallah bu olaylar sonuçlanır.”