İngiliz gazeteciler serbest!

İngiliz gazeteciler serbest!
İngiliz gazeteciler serbest!

Jake Hanrahan

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Diyarbakır'da tutuklanan iki İngiliz gazeteci için Türkiye'ye çağrıda bulundu.

RADİKAL -  ABD merkezli yayın kuruluşu Vice News’un geçtiğimiz hafta gözaltına alınarak tutuklanan iki İngiliz gazetecisi serbest bırakıldı.

Diyarbakır'da gelişmeleri takip ederken gözaltına alınan ve 2'nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından, "Silahlı örgüte üye olmayıp bilerek ve isteyerek örgüte yardımdan" tutuklanan Vice News adlı internet haber kanalında görev yapan İngiliz gazeteciler Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile Iraklı tercümanları için yapılan tutukluluğa itiraz dilekçesi değerlendirildi.

İtirazı değerlendiren Diyarbakır 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği iki İngiliz gazetecinin tahliyesine karar verdi.

Hakimlik tercüman Muhammed İsmail Resul'un ise elde edilen dijital veriler tam incelenemediği için tutukluluk halinin devamına karar verdi. Reuters'a bilgi veren bir hükümet kaynağı, "Iraklı mihmandarın tutukluluk hali devam ediyor onunla ilgili İslam Devleti ve terör bağlantısı şüphesi bulunuyor ama iki Vice News muhabiri serbest bırakıldı" dedi.

Tutuklandıktan sonra önce Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne gönderilen İngiliz gazeteciler daha sonra tercüman olmadığı gerekçesiyle Adana Kürkçüler Cezaevi'ne nakledilmişti. (Hürriyet)


Tutuklanan Vice News çalışanları İngiliz medyasının gündeminde

Ezgi Başaran yazdı. "İngiliz gazetecilerin 'şifreli dosyası' suç mu?"