İngilizce rapor yaz mahkemede sürün

Davacı Başbakanlık
AB kapısındaki Türkiye, bir vakfın dünyayla ilişkisini yargılıyor. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na (TİHV) açtığı ve yöneticilerinin görevden alınması talep edilen davaya bugün devam ediliyor.
Yardım toplamak
Ankara 15. Asliye Hukuk'taki dava, AB troykasının eleştirilerinin ana malzemelerinden biriydi. F tipi cezavelerini protesto için ölüm orucuna giden ve 'wernice korsakof' hastası olan tutuklu ve hükümlülere yardım toplamak suçlamalardan biri.
Dosya ve not
Diğer suçlamalar: Bir cezaevi raporunu İngilizceye çevirerek uluslararası alanda dağıtmak. BM'ye kayıplar ve yargısız infazlara dair özel dosya sunmak. Avrupa Parlamentosu'nun raportörüne bilgi, Avrupa Konseyi'ne görüş ve notlar aktarmak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Avrupa'nın parçası olmak için büyük enerji harcanırken, Avrupa kurumları, hatta Birleşmiş Milletler (BM) ile kurulan ilişkiler dava konusu oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 'BM Kayıplar Raportörü'ne kayıplar ve yargısız infazlar, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü'ne cezaevleri, Avrupa Konseyi Komiseri'ne ise zorunlu göçle ilgili rapor sunmak ve cezaevlerinden tahliye edilen Wernike Korsakof hastalarının tedavilerine katkı için izinsiz yardım toplamak'la suçladığı Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nı (TİHV) mahkemelik etti. Üçüncü duruşması bugün yapılacak dava dün de AB troykası ile yapılan görüşmede Türkiye'ye yöneltilen eleştirilerin başında geldi.
Davacı Başbakanlık
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün açtığı, ikinci duruşması 20 Ocak'ta yapılan ve TİHV Yönetim Kurulu üyelerinin 'işten uzaklaştırılması ve görevden alınması' istenen davaya bugün Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam edilecek.
Davada, TİHV Yönetim Kurulu üyelerinin görevden alınmaları istemine gösterilen gerekçelerden biri Yardım Toplama Yasası'na muhalefet. TİHV, bu bölümde 'internet aracılığıyla yardım toplama faaliyetlerine teşebbüs ettiği' gerekçesiyle suçlanıyor. Bu suçlamaya konu faaliyet, F tipi cezaevleri uygulamasını protesto için açlık grevlerine katılıp da tahliye olan ve birçoğu iyileşemez Wernike Korsakof hastası tutuklu-hükümlerle ilgili tedavi amaçlı çalışmalara bireysel katkıda bulunmak isteyenleri kapsıyordu. Diğer suçlamalar ise TİHV'nin uluslararası kurduğu ilişkileri kapsıyor:

  • TİHV Dokümantasyon Merkezi tarafından hazırlanan 'Türkiye'de Cezaevleri Sorunu Özel Raporu'nun İngilizceye çevrilerek uluslararası alanda yaygın olarak dağıtımının yapılması.
  • BM Kayıplar Raportörü Asma Cihangir ile Ankara'da yapılan toplantıda, kayıplar ve yargısız infazlarla ilgili özel bir dosya hazırlanıp sunulması.
  • Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hannas Swoboda ile Ankara'da yapılan toplantıda F tipi cezaevleri ve 19 Aralık 2000 cezaevleri operasyonu ile ilgili dosyanın sunulması.
  • Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ile Ankara'da yapılan görüşmede de Türkiye'de insan hakları durumuna ilişkin 9 aylık değerlendirme ve zorunlu göç ile ilgili not sunulması.
    Dava Türkiye dışında da dikkatle izleniyor. TİHV Davası'nı en üst düzeyde gündeme getiren ise Almanya Başbakanı Gerhard Schröder oldu. Schröder'in geçen ay gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde davanın sivil toplum örgütleri üzerinde baskı oluşturduğuna ilişkin değerlendirmelerini bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan'a ilettiği, Erdoğan'ın da bunun üzerine konuyla ilgilenme sözü verdiği öğrenildi. Erdoğan'ın aynı gün Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'den konuyu araştırmasını istemesi üzerine de Şahin'in de davayı açan genel mürdürlükten kapsamlı rapor istediği belirtildi.