İngilizler bu haberi okudu

İstanbul'da son yıllarda artan dolandırıcılık ve kapkaç olaylarıyla ortaya çıkan güvenlik sorunu Britanya'nın en etkili gazetelerinden Guardian'da geniş yer buldu.

LONDRA - İstanbul'da son yıllarda artan dolandırıcılık ve kapkaç olaylarıyla ortaya çıkan güvenlik sorunu Britanya'nın en etkili gazetelerinden Guardian'da geniş yer buldu. Gazeteye gezi yazıları yazan Nick Hall, İstanbul'da başından geçen dolandırıcılık olayını anlatırken, bazı polislere ve Sultanahmet esnafına ağır eleştiriler yöneltti.
İstanbul'da indiği zamanki duygularını "Avrupa'nın kenarına ulaşmış olmanın ne kadar heyecanlı olduğunun farkına vardım" diye ifade eden Hall, yazısını şöyle sürdürdü: "Ancak hikâye güzel devam etmedi. Bir adamla tanıştım ve beni, önceden ayarlanmış bir bara davet etti. Zararsız gibi görünen iki kız bize katılmadan birkaç bira içtik. Bu noktada ters bir şeyler olduğunun farkına vardım ve gitmek istediğimde 349 milyon lira gibi bir hesapla karşılaştım. Doğal olarak, bu oyunun tüm kurbanları gibi ödemeyi reddettim. Polisi aramalarını ve beni tutuklatmalarını bile talep ettim. Bu noktada iyi hazırlanmış oyunun sonraki aşamasına girildi. Silahlarını gösteren sekiz iriyarı adamın olduğu küçük bir ofise sokuldum. Burada tekrar tekrar tehdit edildim. Tüm paramı aldılar ve kredi kartlarımın kopyaları çıkarılırken, bir saat sözlü hakarete maruz kaldım."
'Bar sahibiyle anlaştılar'
Hall, yazısında polisi de suçladı: "İşlerin daha da kötüye gidemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz ama gitti. Daha sonra polisle uğraşmak zorunda kaldım. En başta paramın sadece yarısını geri alabileceğimi söylediler. (Sanıyorum ki diğer yarısı onların payıydı.) Reddettim ve iki saat sonra isteksiz bir şekilde yazılı ifade vermeme izin verdiler. Sabaha karşı, bar sahibi karakola getirildi ancak hiç bir şey olmadı. Ona hukuki işlem uygulamayacakları açıktı ve büyük ihtimalle anlaşma yapmışlardı. Gün ağarırken beni bir polis arabasına bindirerek otelime götürdüler."
Hall, kredi kartlarını iptal ettirmek için telefon aradığını ancak kimsenin yardım etmediğini anlatırken ise, "Sultanahmet çevresindeki dükkân ve otel sahiplerini, karşılaştığım en terbiyesiz insanlar arasında sayıyorum. Basit bir ücretsiz arama yapmama kimse izin vermedi. Bir saat sonunda kente güvenimi kısmen yerine getiren bir kişiye rastladım. Bana kenti gezdirdi ve iyi bir yemek ısmarladı. Ancak bu güzel kentte insanların beni kandırmaya çalıştıkları korkusundan bir türlü kurtulamadım" ifadelerini kullandı.


    http://www.radikal.com.tr/7390747390740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.