İngiltere ve Almanya da aşıya başladı

İngiltere ve Almanya da aşıya başladı
İngiltere ve Almanya da aşıya başladı

Fransız Paris Saint Germain?in üç futbolcusunda da H1N1 tespit edilince takımın Marsilya maçı iptal edildi. fotoğraf: ap ?Hükümete ayrı, halka ayrı? aşı tartışmalarının sürdüğü Almanya?da sağlık görevlilerine ilk aşı dün törenle yapıldı. fotoğraf: reuters

Domuz gribi dünyada en az 5 bin can alırken, Dünya Sağlık Örgütü virüsün son haftalarda hızla yayılması nedeniyle ölümlerin de arttığını duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre virüsün hızı da ölüm vakaları da arttı

İSTANBUL - Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıkladığı son verilere göre dünyada en az 5 bin insan domuz giribinden öldü.  DSÖ, virüsün son haftalarda  hızla yayılmaya devam etmesiyle ölümle sonuçlanan vakaların arttığına dikkat çekiyor.
Son haftalarda H1N1’den ölüm haberleri İzlanda, Sudan, Trinidad ve Tobago, Hollanda’dan geldi. Finlandiya ve Lübnan’da da domuz gribi ilk kez can aldı. Finlandiya’da 25 yaşındaki kadın, Lübnan’daysa 30 yaşındaki hamile kadın öldü. Latin Amerika’da ölüm sayısı 3 bin 539’a yükselirken, bu sayı Pasifik Asya’da 1028, Avrupa’da ise en az 261.
ABD:  Başkan Barack Obama, ülkede 1000’den fazla kişinin ölümüne yol açan domuz gribine karşı Sağlık Bakanlığı’na ekstra yetkiler veren olağanüstü hal ilan etti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, şu ana kadar 11 milyon domuz gribi aşısını eyaletlere gönderdiklerini, 16 milyon doz aşının da gönderilmeye hazır olduğunu duyurdu. New York Times gazetesi ise aşıların yeterli olmadığını, bazı eyaletlerin talep ettikleri miktarın ancak 10’da birini alabildiklerini yazdı.  

Üç aşı arasındaki fark
Almanya: Domuz gribine karşı dün kapsamlı bir aşı kampanyası başladı. Ülkede doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları ve kronik hastalar öncelikli olarak aşı olmaya çağrıldı. Kampanyada yaklaşık 50 milyon kişinin aşılanmasını hedefleniyor. Fakat aşılamalar daha başlamadan gündeme gelen aşının gerekli olup olmadığı ve siyasetçilerle vatandaşlara farklı aşıların uygulanması gibi konular hâlâ tartışılıyor. Şimdiye dek yapılan bilimsel çalışmalarda H1N1 adı verilen virüse karşı üç tip aşı geliştirdi: Celvapan, Focetria ve Pandemrix. Bu üç aşı arasındaki temel farksa içerdiği maddeler. Tamamen ölü virüslerle üretilen Celvapan aşısının katkı maddesi ve yan etkisi yok. Foceteria ve Pandemrix, virüsle birlikte etki güçlendirici bir tür katkı maddesi (adjuvan) içeriyor. Uzmanlar, bu iki aşının yan etkilere neden olabileceğini söylüyor. Yan etkisiz aşı, Almanya’da bakanlık çalışanları için sipariş edilince aşı konusundaki ilk tartışmalar başlamıştı. Sıradan Alman vatandaşları domuz gribine karşı katkı maddesi içeren Pandemrix ile aşılanacak. Bilim insanları da bu aşılar hakkında farklı görüşleri dile getiriyor. Bazı uzmanlar, Pandemrix’in etki güçlendirici madde içermesi nedeniyle daha fazla yan etki yaratabileceğini söylüyor. Ancak Sağlık Bakanlığı bu aşının daha az virüs içermesi ve daha kısa sürede daha fazla üretilmesinin mümkün olması nedeniyle daha avantajlı olduğunu söylüyor.
Paul Ehrlich Enstitüsü’nden biyokimya uzmanı Klaus Cichutek, her üç aşının da güvenilir olduğu kanısında: “Her üç aşı da aslında güvenilir ve yeni ortaya çıkan bir virüse karşı aynı etkiyi gösteriyor. Bağışıklık sistemimiz ise bu virüse karşı bir koruma geliştirebilmiş değil.” Ancak anketlere göre Almanların yalnızca yüzde 13-20’si aşı yaptırmayı düşünüyor. 
Britanya: H1N1 virüsünden 100 kişinin öldüğü ülkede aşılama başladı. 415 bin doz Pandemrix aşısı 21 Ekim’den itibaren yüksek risk grubundaki hastalar ile sağlık çalışanları için dağıtıldı. Dün de diğer risk grupları için 4 milyon 400 bin doz aşılama çalışması hayata geçti. 
Fransa: Birinci Futbol Ligi’nin iki ezeli rakibi Paris Saint Germain ve Marsilya futbol takımları arasında pazar gecesi oynanması gereken maç, domuz gribi tehdidi nedeniyle ertelendi. (Yaşam Servisi)