İngiltere'de 'töre'ye müeebbet

İngiltere'de 'töre'ye müeebbet
İngiltere'de 'töre'ye müeebbet

Baba Mehmet Gören, kızını öldürdüğü için en az 22 yıl hapis yatacak. Tülay Gören, 22 yaşında baba kurbanı oldu. FOTOĞRAF: AP

Kızı Tülay Gören'i 'töre' nedeniyle öldüren Mehmet Gören'i İngiliz mahkemesi ömür boyu hapse mahkûm etti. Daily Telegraph: Yükselen dincilik cinayetleri artırdı

LONDRA - İngiliz Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi, kızı Tülay Gören’i öldürmekle suçlu bulduğu baba Mehmet Gören’i, ‘minimum 22 yıllık ömür boyu hapis cezasına’ çarptırdı. Mahkemede dokuz haftadır görülen davada, 49 yaşındaki baba Mehmet Gören, kızını öldürdüğü gerekçesiyle suçlu bulunurken, babaya cinayette yardım ettiği iddia edilen amcalar A.G ve C.G’yi suçsuz oldukları gerekçesiyle serbest bıraktı.
Mahkemede Tülay’ın kız kardeşi Nuray Güler, kadınlara bu ‘ilkel geleneğin’ başka kurbanların ortaya çıkmasına sebep vermemesi için seslerini çıkarmaları çağrısında bulunarak babası aleyhine deliller verdi.
Öldürülen Tülay Gören’i tanıyanlar, Tülay’ın farklı bir İslam mezhebine sahip olan erkek arkadaşı Halil Ünal’dan hamile kaldığını da ileri sürdü.
Öte yandan Tülay Gören’in ölmesinden iki ay önce polisle yedi kez iletişime geçtiği tespit edildi. Üst düzey polis memurları, cinayetin ipuçlarının güvenlik birimleri tarafından göz ardı edildiğini kabul etti.
Çoğu gazete davanın sonucuna birinci sayfasında yer verirken, Daily Telegraph kararı, “Tülay Gören cinayeti: Rakamlar, namus cinayetlerinin sayısının her yıl ikiye katlandığını ortaya koyuyor” başlığıyla manşetine taşıdı.
Gazete İngiltere’de namus gerekçesiyle işlenen cinayetlerde artış olduğuna dikkati çeken gazete, her ay en az bir kadının ‘töre, namus’ için öldürüldüğünü yazarak aynı gerekçelerle işlenen, ama sonu ölümle bitmeyen şiddet suçlarına hemen hemen her gün rastlandığını belirtti. Tülay Gören soruşturmasını yürüten savcılığın, sorunun boyutunu gözler önüne serdiği belirtilen haberde, ‘sivil toplum örgütlerinin, cinayetlerin artmasında aşırı dinciliğin yükselmesinin rolü bulunduğunu bildirdiğine’ işaret edildi. Gazete Tülay ve ailesi babalarının şiddeti konusunda cinayetten önce dokuz kez polis başvurduğuna dikkat çekerek, polisin ‘namus suçları’ kavramını anlayamaması yüzünden 15 yaşındaki genç kızın kaderi babasının insafına terk edilmiş olduğunu aktardı. (aa, The Daily Mail)