İnönü ailesinin zaferi: O habere ihtiyati tedbir kararı

İnönü ailesinin zaferi: O habere ihtiyati tedbir kararı
İnönü ailesinin zaferi: O habere ihtiyati tedbir kararı
Yeni Şafak gazetesinin, "Atatürk'ü İnönü zehirleyerek öldürdü" yönündeki manşet haberi ve gazetede çıkan köşe yazılarına ilişkin, mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verildi. Mahkeme, gazetenin benzer haberler yapmasının önüne geçti.

RADİKAL -  İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, dün akşam Yeni Şafak gazetesinin, “ Atatürk ’ü İnönü zehirleyerek öldürdü" haberleriyle ilgili olarak mahkemeye başvurdu. Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, ihtiyati tedbir talebi ile avukat Mehmet Ali Köksal aracılığı ile yapılan başvuruyu Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bu sabah karara bağladı. Mahkeme, gazetenin haberlerine ilişkin ihtiyati tedbir kararı verdi.

Yeni Şafak'ın "Atatürk'ü zehirlediler" haberi tepki ve eğlence konusu oldu

'BELGELERİN GERÇEKLİĞİ ŞÜPHELİ'

Dava başvuru dilekçesinde, İsmet İnönü'nün manevi şahsiyetine hakaret edilerek kişilik haklarına saldırıda bulunulduğuna işaret edildi. Başvuru dilekçesinde, haberi konu belgelerin gerçekliğinin şüpheli olduğunu savunularak, "Tedbir talep edenin merhum babasının, yakın silah arkadaşı Cumhuriyeti kuran Atatürk'e suikastla suçlanması şeklindeki asılsız iddianını dile getirilmesine tahamül gösterilemeceğini 'özel dosya' adı ile duyurulan asılsız habere benzer içerikli haber yapılmasının kuvvetle muhtemel olduğu bildirirelerk, TMK'nın 24. madde ve HMK'nın 389. madde gereği Yeni Şafak gazetesinin basılı nüshasında 'Atatürk'ü böyle zehirlediler' başlığı ile sunulan yayının tedbiren durdurulmasını, 'yenisafak.com.tr' özel dosya başlığı ile duyurulan 'Atatürk'ü böyle zehirlediler', '46 şişe kinin verilir mi', 'Gazi'yi böyle zehirlediler', 'Belgeler kayboldu', 'Dün Atatürk'ü zehirleyenler bugün Türkiye 'ye savaş açtı' başlıklı yazıların kalıdırlması talep edilmiştir" denildi.

İlber Ortaylı: Atatürk'le ilgili iddialar deli saçması

MAHKEME TALEBİ KABUL ETTİ


Mahkeme, talebe ilişkin bir gün sonra aldığı kararda "Yeni Şafak gazetesinin Atatürk'e suikast girişiminde bulunulduğuna dair yapılacak yayınlarının tedbiren durdurulması yönündeki tedbir talebinin KISMEN KABULÜ ile bu konuda haber yapılması engellenemeyeceğinden, sadece tedbir talep edenin babası İsmet İnönü yönünden net bilgi ve belgeye dayanmayan eleştiri ve şüphe ifadesi sınırını aşan kesin yargı ve suçlama içeren ifadelerini kullanılmasının davanın niteliği gereği TMK. 24. madde gereği taktiren teminatsız olarak engellenmesine..."şeklinde karar verdi. 

İlber Ortaylı'dan Yeni Şafak'a sert yanıtlar: Gidin gazete okuyun biraz