İnönü, siyaset dünyası ve baba eviyle vedalaştı

İnönü için Ankara'da yapılan törende eski ve yeni siyasiler yer aldı.

İnönü'ye ilk uğurlama

Erdal İnönü, TBMM ve doğup büyüdüğü Pembe Köşk'teki törenlerle Ankara'dan uğurlandı. Uzlaşmacı ve nazik tarzıyla tarihte özel yer edinen İnönü için siyasetin sağ ve sol cephelerinde yıllarca çatışan birçok ünlü isim bir araya geldi. İnönü bugün İstanbul'da defnediliyor.

ANKARA - Türkiye'nin örnek siyasetçi ve bilim adamlarından Erdal İnönü bugün İstanbul'da son yolculuğuna uğurlanmadan önce dün Ankara'da önce siyaset dünyası, sonra da doğduğu evle vedalaştı.
İnönü için ilk tören Meclis'te düzenlendi. Uzlaşmacı tarzıyla Türk siyasetinde yer edinen İnönü, törende politikanın farklı kanatlarından birçok ünlü ismi buluşturdu. Törene, Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü, kızkardeşi Özden Toker, yeğenleri Gülsün Bilgehan ve Hayri İnönü ile diğer yakınları, TBMM Başkanı Köksal Toptan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bakanlar Said Yazıcıoğlu, Ertuğrul Günay, Vecdi Gönül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, CHP lideri Deniz Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ÖDP lideri Ufuk Uras, SHP lideri Murat Karayalçın, DSP lideri Zeki Sezer, Saadet Partisi lideri Recai Kutan ve Hür Parti lideri Yaşar Okuyan katıldı. Eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut, eski TBMM başkanları Mustafa Kalemli ve Hikmet Çetin ile çok sayıda eski siyasetçinin yanı sıra AKP CHP, MHP, DSP ve DTP milletvekilleri de törende hazır bulundu.
Sezer, platformdaki yerini almaya giderken cenazeye katılanlar tarafından alkışlarla karşılandı. Sevinç İnönü ve Özden Toker'e başsağlığı dileklerini ileten Sezer, törenden ayrılırken de alkışlandı. İnönü'nün bayrağa sarılı tabutu TBMM bahçesinde hazırlanan yerine getirilirken töreni izleyenler gözyaşlarını tutamadı.
Alkışlarla evine
Törenin sonunda oluşturulan kortejin önünde Sevinç İnönü ve Özden Toker ile Toptan, Demirel, Sezer, Baykal ve Çiller birlikte yürüdü. Törende İnönü'nün portresini, ağabeyi Ömer İnönü'nün torunu Münci İnönü taşıdı. Polis tören kıtasının omuzlarında cenaze arabasına taşınan İnönü, daha sonra vatandaşların katılmasıyla oluşan büyük kortej eşliğinde doğup büyüdüğü 'baba evi' Pembe Köşk'e götürüldü.
Büyükanıt'tan İnönü'ye dua

Pembe Köşk'e gelen vatandaşlar İnönü'yü karanfil yağmuruna tuttu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da tabutun başında dua etti.
FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY


Pembe Köşk'ün bahçesinde katafalka yerleştirilen tabutun önünden geçen binlerce Ankaralı İnönü'ye saygılarını sundu. Pembe Köşk'teki törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile eşi Filiz Büyükanıt da katıldı. Büyükanıt gelişi ve ayrılışı sırasında vatandaşlarca 'En büyük asker bizim asker' sloganları eşliğinde alkışlandı. Büyükanıt ile daha sonra Pembe Köşk'e gelen Süleyman Demirel, İnönü ailesine taziyelerini ilettikten sonra katafalkın önünde dua okudu. Orgeneral Büyükanıt, "Kaybından büyük üzüntü duydum, ailem ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına ailesine başsağlığı dilemek için geldim" dedi. Demirel de duygularını "Bir tarafta üzüntü, hüzün, acı, öbür tarafta sevgi ve muhabbet... Böyle manzaralar çok görülmez" diye anlattı. Daha sonra Deniz Baykal ve CHP'liler aileye başsağlığı diledi. İşadamı Rahmi Koç ile Ali Koç da Pembe Köşk'teki törene katılarak, İnönü ailesine taziyelerini sundu. Pembe Köşk'teki törene katılanlar, tabuta kırmızı karanfiller bıraktılar.
Bugün toprağa verilecek
Cenaze daha sonra karayoluyla İstanbul'a götürüldü. İnönü, bugün öğleyin Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek.