İnönü Stadı'ndan çıkan tarih parçalandı

İnönü Stadı'ndan çıkan tarih parçalandı
İnönü Stadı'ndan çıkan tarih parçalandı
İnönü Stadı yıkımı sırasında ortaya çıkan tonozlu yapı dün iş makinaları tarafından parçalandı. Arkeoloji Müzeleri: 'Yapılan suç, çalışma durdurulmalı'
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Yıkımı devam eden İnönü Stadı tribünlerinin altından tonozlu tarihi eser kalıntıları ortaya çıkınca İstanbul Arkeoloji Müzeleri inceleme yapması için arkeolog görevlendirdi. Ama tarihi eser kalıntıları müze raporu tutulduktan kısa bir süre sonra, saat 17 civarında makinaları tarafından paramparça edildi.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nden uzmanlar ihbar üzerine kalıntının bulunduğu yerde fotoğraf çekerek rapor tuttu. Müze yetkilileri tarihi eserin tahrip edilmesinin suç olduğunu, kazının acilen durdurulması gerektiğini söyledi. Müze raporu hem 3 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na hem de Kültür Bakanlığı Kazılar Daire Başkanlığı’na gönderildi. Kazının durdurulması için 3 No’lu Koruma Kurulu’ndan cevap bekleniyor.

KURUL: KALINTI ÇIKARSA HABER VERİN
Aynı kurul, 7 Mayıs’ta verdiği kararda stadın altından tarihi eser çıkması durumunda inşaatın durdurulması gerektiğini belirtmiş, “Uygulama sırasında 2863 sayılı yasa kapsamında değerlendirilebilecek herhangi bir kalıntıya rastlanması durumunda, uygulamanın durdurularak müze müdürlüğü ve kurula bilgi verilmesi” yönünde karar vermişti.

KALINTILAR BİLİNİYORDU...
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2012’de hazırlanan bir raporda İnönü Stadı yapılmadan önce aynı alanda saray atlarının bakıldığı İstabl-ı Amire yapısı, Saray Tiyatrosu ve iki adet gazhane binası bulunduğu fotoğraflarla belgelenmişti. Aynı raporda stadın altından geçen 6 metre genişliğinde-3 metre yüksekliğinde tüneller olduğu belirtilmiş, bu tünellerin Taksim, Nişantaşı, Fulya ve Ihlamur’dan gelen suların saraya zarar vermeden tahliye edilip denize ulaşmasını sağladıkları vurgulanmıştı.

 

İnönü Stadı altından kalıntı çıktı


  http://www.radikal.com.tr/114307311430733

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  STAD YAPILIRKEN SES ÇIKARILMADI STAD YIKLIRKEN SES YOK - Germiyen

  Tüp geçitte metro çalışmalarında haklı olarak ses veren Anıtlar yüksek kurulu üç maymunu oynuyor...

  Vahabiler - Slovanlech

  Üç beş çanak çömlek , surların yanının park yapımı , arkeolojik kazıların durması , inönü stadındaki tonozlar... Bunları yıkanlar Vahabilerin osmanlı yapılarını yıkmasını ya islam eserlerini yıkmasını ecdadlarına hakaret ve kafirlik olarak betimlemiyorlar mıydı?

  durmyacaksınız dimi? - Agér

  stadın yapımını durduruncaya kadar yada yerini değiştirinceye kadar durmya niyetiniz yok galiba... Ne alıp veremediğinz var bir türlü çözemedim. radikal olarak baya bir beşiktaşla uğraşıyorsunuz. Derdiniz nedir söylermisiniz?