İnönü Stadyumu gençlerle renklendi

İnönü Stadyumu gençlerle renklendi
İnönü Stadyumu gençlerle renklendi

İstanbul?daki törende gösterilere, tribünde kartonlarla yazılan ?Atam izindeyiz? gibi yazılar eşlik etti. FOTOĞRAF: SİNAN GÜL / AA

İSTANBUL - 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, İstanbul’da da törenlerle kutlandı.
Etkinlikler Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda yapılan törenle başladı. Vali Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, anıta çelenkler koydu. Daha sonra siyasi partiler ve kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütü temsilcileri de anıta çelenk bıraktı. 
Ardından İnönü Stadyumu’ndaki törene geçildi. Buradaki tören Güler, Saygun ve Topbaş’ın tören aracı üzerinden halkı selamlamasıyla başladı. Gençler adına konuşan Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nden Gürkan Büyüksel, 19 Mayıs 1919’un, geleceğinden ümit kesilen, kaderine terk edilen bir ulusun kötü talihinin döndüğü ve bir lidere kavuştuğu tarih olduğunu söyledi.
Şiirlerden sonra öğrenciler, bando eşliğinde Gençlik Marşı’nı seslendirdi. 19 Mayıs konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Askeri ve sivil okullara mensup öğrenciler bando eşliğinde geçit töreni yaptı. Tribünlerde oturan öğrenciler de ellerindeki renkli kartonlarla fonda ‘90. Yıl Kutlu Olsun’, ‘Atam İzindeyiz’ ve ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ gibi çeşitli yazılar yazdı. Öğrencilerin halk oyunu gösterilerinin ardından tören sona erdi. (Radikal)