İnönü'den çıkan tarih parçalandı

İnönü'den çıkan tarih parçalandı
İnönü'den çıkan tarih parçalandı
İnönü Stadı yıkımında ortaya çıkan tonozlu yapı, iş makineleri tarafından parçalandı. Arkeoloji Müzesi: Yapılan suç, çalışma durdurulmalı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Yıkımı devam eden İnönü Stadı tribünlerinin altından tonozlu tarihi eser kalıntıları ortaya çıkınca İstanbul Arkeoloji Müzeleri inceleme yapması için arkeolog görevlendirdi. Ama tarihi eser kalıntıları müze raporu tutulduktan kısa bir süre sonra, dün saat 17.00 civarında makineleri tarafından paramparça edildi.
İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden uzmanlar ihbar üzerine kalıntının bulunduğu yerde fotoğraf çekerek rapor tuttu. Müze yetkilileri tarihi eserin tahrip edilmesinin suç olduğunu, kazının acilen durdurulması gerektiğini söyledi. Müze raporu hem 3 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na hem de Kültür Bakanlığı Kazılar Daire Başkanlığı’na gönderildi. Kazının durdurulması için 3 No’lu Koruma Kurulu’ndan cevap bekleniyor.

Kurul: Kalıntı çıkarsa haber verin

Aynı kurul, 7 Mayıs’ta verdiği kararda stadın altından tarihi eser çıkması durumunda inşaatın durdurulması gerektiğini belirtmiş ve “Uygulama sırasında 2863 sayılı yasa kapsamında değerlendirilebilecek herhangi bir kalıntıya rastlanması durumunda, uygulamanın durdurularak müze müdürlüğü ve kurula bilgi verilmesi” yönünde karar vermişti.

Kalıntılar biliniyordu

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 2012’de hazırlanan bir raporda İnönü Stadı yapılmadan önce aynı alanda saray atlarının bakıldığı İstabl-ı Amire yapısı, Saray Tiyatrosu ve iki gazhane binası bulunduğu, fotoğraflarla belgelenmişti. Aynı raporda stadın altından geçen 6 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde tüneller olduğu belirtilmiş, bu tünellerin Taksim, Nişantaşı, Fulya ve Ihlamur’dan gelen suların saraya zarar vermeden tahliye edilip denize ulaşmasını sağladıkları vurgulanmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114308611430867

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Balik bastan kokar... - kujo84

  Tarihi eserlere bikac canak comlek diyen biri varken daha ne olacakti ki?

  ZATEN BİLİNİYORDU - irfanyal

  İnönü stadının altında dehlizleri de olan ciddi bir kalıntı var. Oraya stat yapımı için izin verilmesini ahlak eksikliği, bilgi yoksunluğu olarak görüyorum. Yıka yıka geliyoruz, tüm izleri siliyoruz. Değer mi?

  BJK STADI PARK OLSUN - dnzozdemir

  Birkaç saat önce BJK stadının orada geçtim.Stad yıkılmış.Müthiş bir ferahlık,alabildiğince gökyüzü vardı orada...Hükümet orayı park yapsın,bir sosyalist olarak onlara oy vermezsem namerttim!

  habercilik anlayışı - cancanak

  haberde kullanılan fotoğrafın geniş versiyonunda, yığma kanalizasyon yapısının kapalı tribün temel seviyesinin üst kotunda kaldığı net olarak görülmektedir. fotoğrafın o kısımlarını keserek yayınlamak habercilik anlayışının kalitesizliğini gözler önüne sermektedir. aynı haberi fotoğrafın tamamıyla yayınlayarak, bir de arkeoloji/mimarlık tarihi uzmanının görüşüne yer vermek gibi bir vizyon, türk gazetecilik anlayışında yoktur. ancak yalan, eksik, dezenformatif habere gelince türk basını bu konuda liderliği kimseye bırakmamaktadır.

  ne mi yapılacak? - mustiist

  "Ört gitsin!"

  Kültür vs.Para - X120

  Tüm Türkiye'de ama özellikle İstanbul'da nereyi kazsanız altından tarih çıkar. Ama elde edilen bulguların değerini anlayabilmek bir kültür, bilinç işidir. Gözünü para hırsı bürümüş şirketlerden /yöneticilerden bu düzeyde bir bilinç beklemiyoruz zaten de, koruma kanunları işletilsin istiyoruz. Rant uğruna talan ettiğiniz o eserler babanızın malı değil, insanlığın mirası. İhale fatihi inşaat şirketinin taşeron işçisine "Vur kepçeyi, eski eser çıkarsa da koruma kuruluna falan haber vermeden parçalayalım, üç kuruşluk çıkarımız için ucube beton yapımızı hemen dikiverelim" denmiş belli ki. Ne diyelim, gözünüzü doyurmaya toprak yetmez, işlemeli nakışlı tarihi taşlar altında kalasınız!

  Neden, kim, nasil? - Ayse Sule

  Habere gore, stadin altinda tarihi eser ve yapi oldugu cok onceden de biliniyormus. Yani, Inonu Stadi kulturel bir mirasin uzerine bile bile insa edilmis. Peki ama boyle bir insaata yillar once kim, neden ve nasil izin verebilmis?